Gliwice. Modlitwa zranionego Kościoła

Klaudia Cwołek

publikacja 28.02.2020 19:55

W katedrze gliwickiej wieczorna Droga Krzyżowa była nabożeństwem ekspijacyjnym za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich, do których doszło na terenie naszej diecezji.

Gliwice. Modlitwa zranionego Kościoła Rozpoczęcie Drogi Krzyżowej w gliwickiej katedrze. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Biskupi proszą, aby szczera modlitwa, ofiarowana w tej intencji, wyrzeczenie i pokuta oraz hojna jałmużna udzielana ubogim otwierała nasze serca na ducha autentycznego nawrócenia, abyśmy walczyli z wszelkimi nadużyciami we wszystkich środowiskach, szczególnie zaś we wspólnotach kościelnych, w których żyją i wzrastają dzieci - wyjaśnił na początku nabożeństwa ks. Bernard Plucik, proboszcz parafii katedralnej.  

W Drodze Krzyżowej wziął udział także ks. Rafał Dappa, delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży. W rozważaniu przy ostatniej stacji powiedział: „Obok koniecznego rozliczenia z przeszłością, ze złem, które wymaga od nas pokuty i nawrócenia, przesłanie otwartego grobu ukierunkowuje uczniów Pana na przyszłość. W sytuacji rozczarowania i zgorszenia z powodu ciężkich grzechów i przestępstw, których sprawcami były także osoby duchowne, prosimy Pana, aby dał nam światło, siłę i odwagę, by stanowczo zwalczać zepsucie moralne i duchowe, by dał także skuteczność naszym wysiłkom tworzenia w Kościele środowiska otwartego i przyjaznego dzieciom i młodzieży”.

Pierwszy piątek Wielkiego Postu, zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu Polski, jest dniem modlitwy wynagradzającej oraz postu za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele we wszystkich diecezjach kraju.

Na tę okoliczność przygotowane zostały materiały duszpasterskie pt. „Modlitwa zranionego Kościoła" z tekstami modlitw, rozważań (m.in. Drogi Krzyżowej), a także propozycjami homilii, listem do proboszczów oraz informacjami o pomocy dla osób skrzywdzonych i działaniach Kościoła w Polsce na rzecz ochrony małoletnich.

Gliwice. Modlitwa zranionego Kościoła   Przed głównym ołtarzem z obrazem Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Ważne informacje

Wywiad z ks. dr. Rafałem Dappą.