Bytom. 100. rocznica powołania Wojciecha Korfantego na komisarza Polskiego Komisariatu Plebiscytowego

SZ

publikacja 20.02.2020 19:10

Gościem honorowym miejskich uroczystości był prawnuk Wojciecha Korfantego, pochodzący z Teksasu Michael Korfanty.

Bytom. 100. rocznica powołania Wojciecha Korfantego na komisarza Polskiego Komisariatu Plebiscytowego Sobowtór Wojciecha Korfantego (w meloniku), obok niego Michael Korfanty - pochodzący z Teksasu prawnuk Wojciecha Korfantego. Szymon Zmarlicki /Foto Gość

W 100. rocznicę powołania Wojciecha Korfantego na komisarza Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu - w mieście, w którym zapadła decyzja o wybuchu III powstania śląskiego - odbyły się uroczyste obchody, podczas których wspominano śląskiego polityka walczącego o przyłączenie Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej i uważanego za jednego z ojców niepodległej Polski.

Główne uroczystości odbyły się na bytomskim rynku z przedstawicielami władz parlamentu, województwa i miasta. W obchodach wzięła również udział wojskowa asysta honorowa 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu.

Gościem honorowym wydarzenia był prawnuk Wojciecha Korfantego, pochodzący z Teksasu Michael Korfanty.

Na rynku Bytomia dało się spotkać też samego Wojciecha Korfantego, a raczej jego sobowtóra, który na miejsce przyjechał epokowym samochodem. Można było nawet przeczytać prasę z 20 lutego 1920 r.

- Oddajemy dzisiaj hołd wszystkim, którzy 100 lat temu działali na rzecz przyłączenia Górnego Śląska do odrodzonej Polski. Szczególną rolę w tej walce odegrał Wojciech Korfanty, który nie tylko kierował Polskim Komisariatem Plebiscytowym, ale po niekorzystnym dla Polski wyniku plebiscytu stanął na czele III powstania śląskiego - przypomniał Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Delegacje, m.in. z przedstawicielami władz województwa i kilku górnośląskich miast, złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą Wojciecha Korfantego przy ul. Gliwickiej, w miejscu dawnego hotelu Lomnitz - siedziby Polskiego Komisariatu Plebiscytowego.

Następnie dla uczczenia rocznicy mieszkańcy oraz uczniowie bytomskich szkół ułożyli na rynku potężny napis "20.02.2020 BYTOM".

Sporym zainteresowaniem cieszyły się również spacery historyczne śladami Wojciecha Korfantego. Mieszkańcy wspólnie z przewodnikiem odwiedzili miejsca, w których bywał i działał Wojciech Korfanty podczas przełomowych wydarzeń w Bytomiu w latach 1919-1921.

Dzień z Wojciechem Korfantym zakończył koncert Roberta Biniasa "Krew i gniew" na dziedzińcu Sądu Rejonowego w Bytomiu. Przed koncertem można było usłyszeć "Manifest Wojciecha Korfantego do Ludu Górnośląskiego".