Świętowanie srebrnego dziedzictwa

Barbara Węglarska

publikacja 11.09.2017 02:41

Z wielkim rozmachem odbywały się 60. Gwarki Tarnogórskie - pierwsze od wpisania tamtejszych podziemi na listę UNESCO.

Świętowanie srebrnego dziedzictwa Gwarkowie niosą w pochodzie "Ordunek Gorny", czyli dokument z 1568 roku, nadający młodemu miastu przywileje górnicze Barbara Węglarska

Tegoroczne Gwarki były wyjątkowe, bo po pierwsze równo 60 lat temu miała miejsce pierwsza tego typu impreza nawiązująca jeszcze do przywileju organizowania jarmarku nadanego srebrnemu miastu w 1599 r., a po drugie, odbyły się zaledwie dwa miesiące po wpisaniu tarnogórskich podziemi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zabawa trwała trzy dni, od 8 do 10 września. Głównym elementem imprezy były koncerty w samym sercu miasta - na rynku. Jak w poprzednich latach, tak i w tym roku nie zabrakło gwiazd polskiej estrady i przede wszystkim dobrej muzyki. Zaśpiewali między innymi: Halina Frąckowiak, Cugowscy, Anna Wyszkoni i Agnieszka Chylińska, która wręcz porwała publiczność.

Prócz tego z Gwarkami związanych było wiele innych atrakcji, takich jak festyn „Postaw na rodzinę” skierowany do najmłodszych, Kiermasz Sztuki i Rzemiosła Artystycznego promujący okolicznych artystów i tradycyjnie już najważniejszy punkt programu, czyli pochód historyczny, który w tym roku przyciągnął licznych widzów nie tylko z Tarnowskich Gór, czemu z pewnością przysłużyła się reklama miasta na dużą skalę związana z jego wpisem na listę UNESCO.

Tarnogórzanie umilali sobie te dni, smakując różnych potraw zakupionych w tzw. Food Truckach czy bawiąc się na karuzelach. Zwieńczeniem święta był pokaz sztucznych ogni - głośny, kolorowy i zapadający w pamięć tak jak cały weekend.