Nie chodzi o to, by zabłysnąć

Mira Fiutak Mira Fiutak

publikacja 25.03.2017 17:08

Rozpoczął się I Synod Diecezji Gliwickiej. Ponad 140 osób złożyło wyznanie wiary i odebrało dekrety nominacyjne.

Nie chodzi o to, by zabłysnąć Bp Jan Kopiec na otwarciu I Synodu Diecezji Gliwickiej Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Dzisiaj, 25 marca, w 25. rocznicę ustanowienia diecezji gliwickiej, w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II odbyły się pierwsze uroczyste obrady synodu. Zainaugurowanego wcześniej w katedrze odczytaniem dekretu Biskupa Gliwickiego ogłaszającego otwarcie synodu.

W spotkaniu uczestniczyli biskup gliwicki Jan Kopiec oraz biskup senior Jan Wieczorek, a także metropolita katowicki abp Wiktor Skworc z biskupami pomocniczymi Markiem Szkudło i Adamem Wodarczykiem oraz biskup opolski Andrzej Czaja z biskupami pomocniczymi Rudolfem Pierskałą i Pawłem Stobrawą, którzy wcześniej brali udział w obchodach jubileuszu 25-lecia diecezji gliwickiej.

– To jest bardzo ważne doświadczenie Kościoła – powiedział biskup gliwicki Jan Kopiec o rozpoczynającym się synodzie. – Dzisiaj modne jest, żeby wszystko odbywało się demokratycznie, a przecież Kościół zna instytucje synodu i soboru od samego swojego początku. I wiemy, ile dobra z nich wynikało, jeśli przed oczami miał główny cel. A nie jest nim gadanie czy prezentowanie swojej wiedzy, ale pochylenie się nad Kościołem naszej diecezji.

Odniósł się do doświadczeń synodu w diecezji opolskiej i dwóch synodów, które w swojej historii ma archidiecezja katowicka. – Teraz Kościół gliwicki będzie mógł pewne kwestie dopowiedzieć – zauważył. – Nie chodzi o to, by ciągle szukać nowości, zaskakiwać, chcieć zabłysnąć, ale zastanowić się nad tym, co zrobić, aby to, co dobrego przejęliśmy z tradycji, dostosować do nowych warunków. To, co było 25 lat temu, dzisiaj w znacznym stopniu wymaga dopełnienia, dopowiedzenia, a nawet korekty. Zmieniają się pokolenia, warunki życia, zmienia się też sam Kościół – zauważył. – Najgorszą rzeczą byłoby, gdybyśmy trwali w beznadziei, która czasem się wkrada w nasze życie. Gorąco proszę, by był to synod, gdzie na pierwszym miejscu będzie Jezus Chrystus i Jego Kościół. Wykorzystajmy dobrze ten czas – apelował do członków synodu.

Nie chodzi o to, by zabłysnąć   Wyznanie wiary podczas zaprzysiężenia członków synodu Szymon Zmarlicki /Foto Gość

– Jestem świeżo po synodzie i chcę zaświadczyć, że doświadczyliśmy powiewu Ducha Świętego – powiedział abp Wiktor Skworc. – Na auli synodalnej była tak niezwykła atmosfera miłości do Kościoła. Otwierajmy się na Ducha Świętego, bo On odnawia oblicze ziemi, także tej kościelnej, także ziemi naszych serc. Tego wam życzę, byście nie byli zmęczeni synodem, a mocni Duchem Świętym dołożyli własną cegiełkę do tego dzieła – stwierdził.

Bp Andrzej Czaja zaprosił wszystkich na popołudniowe metropolitalne spotkanie w katedrze opolskiej o godzinie 18.30. Zachęcał, by uczestnicząc w synodzie, odróżniać to, co jest z Bożego Ducha od tego, co z ludzkiej próżności i pychy.

Sekretarz synodu ks. Robert Urbańczyk zapoznał zebranych z planem prac, które będą prowadzone w 11 komisjach tematycznych. Przygotowane w nich projekty dokumentów zostaną przesłane do zaopiniowania zespołom parafialnym oraz kilku innym, które powstały – młodzieżowemu, oazowemu, Duszpasterstwa Akademickiego i kleryków w seminarium. – Na tym etapie w prace synodu będą włączone tysiące osób w całej diecezji – zauważył ks. Urbańczyk. Ich wnioski wrócą do poszczególnych komisji, które mogą je uwzględnić bądź odrzucić. Następnie przygotowany dokument będzie dyskutowany i poddany głosowaniu Zgromadzenia Plenarnego Synodu. A dalej przedłożony do akceptacji biskupowi gliwickiemu. – Jeśli zostanie zaakceptowany i na końcu synodu podpisany przez księdza biskupa, stanie się prawem w naszej diecezji, którego będziemy przestrzegać – wyjaśniał sekretarz synodu.

Następnie ponad 140 członków synodu – osób świeckich i duchownych – zostało zaprzysiężonych. Każdy z nich odebrał z rąk bp. Jana Kopca dekret nominacyjny, a następnie wszyscy złożyli wyznanie wiary.

W ramach synodu pracować będzie 11 komisji tematycznych: Komisja ds. Rodziny, której przewodzi ks. Waldemar Niemczyk, Komisja ds. Duszpasterstwa, którą kieruje ks. Krystian Piechaczek, Komisja ds. Świeckich – Tomasz Iwasiów, Komisja ds. Duchowieństwa – ks. Grzegorz Ciuła, Komisja ds. Katechezy i Wychowania Katolickiego – ks. Adam Spałek, Komisja ds. Życia Konsekrowanego – o. Piotr Świerczok CSsR, Komisja ds. Posługi Charytatywnej – ks. Rudolf Badura, Komisja ds. Misji – ks. Maciej Górka, Komisja ds. Liturgii i Muzyki Kościelnej – ks. Franciszek Koenig, Komisja ds. Kultury i Sztuki Chrześcijańskiej – Anna Szadkowska OV oraz Komisja ds. Administracyjnych i Ekonomicznych – ks. Bernard Koj.

Prace synodu mają potrwać do 4 listopada 2018 roku. Dzisiaj w kościele św. Anny w Zabrzu rozpoczęła się modlitwa w tej intencji. Będzie trwała aż do jego zakończenia – codziennie przed Najświętszym Sakramentem o 15.00.

Czytaj także: