Lekarzu, ulecz przez telefon

SZ

publikacja 22.03.2017 13:53

50 pacjentów z Zabrza przez pół roku będzie pod zdalną opieką medyczną.

Lekarzu, ulecz przez telefon W Zabrzu rusza program leczenia przez telefon Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Stan zdrowia pacjentów leczonych zdalnie będą stale monitorowały nowoczesne urządzenia, które będą oni przy sobie nosili. Takie rozwiązanie pozwoli szybko wykryć ewentualne problemy i poinformować o nich lekarza.

W pilotażowym programie telemedycznym bierze udział 50 chorych. Na pół roku otrzymają aparaty Comarch HMA, które zbierają dane z urządzeń peryferyjnych, np. pulsoksymetrów, by przesyłać je do Centrum Telemonitoringu Kardio-Med Silesia oraz Centrum Zdalnej Opieki Medycznej w przychodni iMed24 w Krakowie.

Dodatkowo pacjenci będą mogli korzystać z 50 małych, przenośnych aparatów Cardiodial do wygodnego wykonywania badań EKG.

Poza monitorowaniem stanu zdrowia oraz przesyłaniem danych urządzenia będą przypominały m.in. o zażyciu leków. Będą też wyposażone w tzw. "przycisk życia", którym pacjent w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia może szybko zaalarmować odpowiednią placówkę medyczną.

Podstawową zaletą leczenia "przez telefon" jest skrócenie czasu oczekiwania na kontakt pacjenta z lekarzem i decyzji terapeutycznej. Na przykład konieczna korekta dawek przyjmowanych leków może nastąpić praktycznie z dnia na dzień, a nie - jak dotąd - po kilku tygodniach.

Pilotażowe rozwiązanie uruchomiono w ramach projektu "Miasto Zdrowia", w który włączyło się Zabrze. Monitoring stanu zdrowia obejmie pacjentów z problemami kardiologicznymi, pulmonologicznymi, diabetologicznymi oraz po udarze mózgu. Przez 1,5 roku w projekcie weźmie udział 100 pacjentów w kilku polskich miastach.