Kto zostanie bohaterem katechezy?

mf

publikacja 13.03.2017 16:09

Znamy już kandydatów na najlepszego nauczyciela religii. Teraz przyszedł czas na głosowanie.

Trzynastu katechetów zostało zgłoszonych do Plebiscytu „Bohater Katechezy”, organizowanego przez gliwicki oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, a odbywającego się pod patronatem Gościa Gliwickiego. Nadsyłali je głównie uczniowie grupowo lub indywidualnie, czasem z poparciem dyrekcji szkoły. Na podstawie przesłanych przez nich uzasadnień, przygotowaliśmy krótkie opisy sylwetek kandydatów.

Od dzisiaj, 13 marca, można na nich głosować poprzez kliknięcie „Lubię to” na Facebooku: Bohater Katechezy Diecezji Gliwickiej. Można oddać tylko jeden głos na wybranego przez siebie kandydata. Głosowanie potrwa do 30 kwietnia.

Dalej prezentujemy sylwetki katechetów zgłoszonych w plebiscycie.

 

Kto zostanie bohaterem katechezy?   Archiwum prywatne

Krzysztof Albrecht

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gliwicach

Organizuje przedstawienia, w których często też bierze udział. Utalentowany muzycznie, zajmuje się muzyką (Rap z Bogiem), Zaangażowany również w działalność zespołu Gaudete In Domino. Zajął I miejsce w konkursie Hyde Park Nauczycieli. Angażuje się w akcję Szlachetna Paczka. Współpracuje z parafią NMP Matki Kościoła w Gliwicach. Przygotowuje uczniów do konkursów.

Uczennica o nim: Z pasją przekazuje nam wiedzę, potrafi rozbudzić w nas ciekawość. Jest zaangażowany się w życie szkoły i tworzy w niej przyjemny klimat. Jest naszym autorytetem, najbardziej cenimy u niego podejście do ucznia. Jest naszym przyjacielem, wysłucha i potrafi zrozumieć. Jest zawsze sobą, ma poczucie humoru, wszystkich uczniów traktuje równo. Cierpliwość profesora nie zna granic, nigdy nie widzieliśmy go zdenerwowanego.

Kto zostanie bohaterem katechezy?   Archiwum prywatne

Jolanta Bodusz

I Liceum Ogólnokształcące im. S. Sempołowskiej w Tarnowskich Górach

Proponuje innowacyjne metody pracy z młodzieżą, ciekawe formy zajęć. Wykorzystuje technikę komputerową i informacyjną. Wiedzę przekazuje w sposób przystępny. Ma indywidualne podejście do ucznia. Na prowokacyjne pytania na temat wiary potrafi podać rzeczowe argumenty. Przygotowuje uczniów do konkursów. Ma dobry kontakt z młodzieżą, cieszy się jej zaufaniem. Często tłumaczy im, jak ważne są sakramenty i zachęca do korzystania z nich.

Uczennica o niej: Pokazuje nam, że jesteśmy wartościowi w oczach Pana Boga, że On kocha nas takich, jacy jesteśmy. Uczy, że chrześcijaństwo to szczęśliwe życie. Zawsze służy pomocą. Widać, że robi to, co kocha. I widać efekty jej pracy.

Kto zostanie bohaterem katechezy?   Archuwum prywatne

Barbara Fajer

Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Bytomiu

W tym roku była głównym motorem akcji Szlachetna Paczka. Zaangażowana w pomoc uczniów i nauczycieli osobie, która wszystko straciła. Zachęca uczniów do udziału w konkursach, w tym wiedzy biblijnej. Można na nią liczyć na wycieczkach, m. in. pielgrzymce maturzystów na Jasną Górę. Mogą na nią liczyć też rodzice, opiekuje się Radą Rodziców. Pomaga przy organizacji Olimpiady Policyjnej.

Uczniowie o niej: Jest dla nas nie tylko katechetką, ale też przyjacielem, powiernikiem, drogowskazem, wsparciem i wzorem do naśladowania. Moglibyśmy wymieniać jeszcze długo, kim jest dla nas nasza katechetka. Dla nas ważne, że JEST”.

Kto zostanie bohaterem katechezy?   Archiwum prywatne

Dominik Gałkiewicz

Zespół Szkół Mechaniczno-Elektronicznych w Bytomiu

Ma wiedzę z psychologii, dydaktyki i metodyki nauczania. Potrafi pociągnąć za sobą młodych chłopaków. Stosuje aktywizujące metody nauczania. Sam wykonuje pomoce dydaktyczne. Pokazuje uczniom jak twórczo wykorzystywać wiedzę. Na jego katechezy zapisywały się osoby, które wcześniej nie chodziły. Przygotowuje uczniów do bierzmowania. Współorganizował m.in. jasełka, rekolekcje wielkopostne i konkursy. Zainicjował Konkurs Wiedzy Biblijnej, organizował maratony filmowe. W mieście współorganizuje Orszak Trzech Króli, Marsz Wszystkich Świętych, przygotowuje dorosłych i dzieci (ze szkoły specjalnej) do sakramentów. W parafii św. Jacka w Bytomiu współprowadzi Liturgiczną Służbę Ołtarza oraz współpracuje z siostrami Orionistkami.

Uczniowie i nim: Stwarza klimat poczucia bezpieczeństwa, spokoju, życzliwości i wzajemnego zaufania. Indywidualne podchodzi do każdego ucznia. Jego działania świadczą o wierze, autentyczności, inwencji twórczej i wysokim poziomie kultury osobistej. Jest prawdziwym świadectwem wiary dla chłopców z „samochodówki”.

Kto zostanie bohaterem katechezy?   Archiwum prywatne

Justyna Hewig

Zespół Szkół w Wieszowie

Otwarta na innowacyjne metody nauczania. Jest przewodniczącą zespołu ds. bezpieczeństwa. Prowadzi kółko dziennikarskie, gazetkę szkolną (II miejsce w Konkursie na Najlepsze Pismo Uczniowskie powiatu tarnogórskiego) oraz stronę szkoły na FB. Jako fotograf utrwala wydarzenia szkolne. Organizuje wycieczki. Uczniowie wybrali ją na opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Zaangażowana w życie parafii i szkoły – organizuje Bal Świętych, zaproponowała adopcję serca dziewczynki z Zambii. Pomaga w akcji charytatywnej „Dzieci dzieciom” i jasełkach. Prowadzi krąg biblijny dla młodzieży. Przygotowuje do sakramentów, współorganizuje rekolekcje, była koordynatorką parafialnego centrum ŚDM. Przygotowuje z uczniami oprawę Mszy św. i nabożeństw.

Uczennice o niej: Jej postawa pozwala nam przybliżyć się do Boga. Jest pomocna, zawsze można z nią porozmawiać. Nigdy nie narzuca własnego zdania. Nie zostawia nikogo bez pomocy. Jesteśmy wdzięczni za okazane dobro i anielską cierpliwość. Kochamy ją za jej dobre serce.

Kto zostanie bohaterem katechezy?   Archiwum prywatne

Ks. Mateusz Janyga SJ

Gimnazjum nr 11 w Zespole Szkół Ogólnokształcąco-Ekonomicznych w Gliwicach

Używa języka zrozumiałego dla uczniów. Zajęcia to nie „sucha teoria”, ale przykłady, dyskusja, filmy. Wprowadza różne formy aktywizacji. W ciekawy sposób prowadzi przygotowanie do bierzmowania. W parafii prowadzi wspólnotę MAGIS, organizuje rekolekcje, wyjazdy z młodzieżą. W szkole podczas Sesji Przyrodniczo-Matematycznej miał prelekcję o powstaniu Ziemi. Chętnie dzieli się z uczniami swoją wiedzą np. tłumacząc zadania z matematyki. Zachęca młodzież do aktywności fizycznej, sam – niezależnie od pogody – przyjeżdża do szkoły na rowerze.

Uczniowie o nim: Stara się dotrzeć do tych, którzy nie są do końca przekonani do Kościoła. W wielu rozbudził wiarę i pomógł na nowo odkryć Chrystusa. Nasze koleżanki i koledzy ufają mu. Zawsze ma dla nas czas, stara się zrozumieć i pomóc. Nie przejdzie obojętnie obok ucznia, który jest smutny. Szanuje nasze poglądy i opinie, a jeśli w jego przekonaniu nie są słuszne, stara się nam pokazać właściwą drogę. Nie krytykuje, a motywuje nas do działania. Jest naszym przyjacielem.

Kto zostanie bohaterem katechezy?   Archuwum prywatne

Barbara Jon

Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Bytomiu

W czasie bożonarodzeniowym zorganizowała z uczniami kiermasz na rzecz najuboższych uczniów, kolędowanie z programem artystycznym. Prowadzi ciekawe i urozmaicone lekcje, niektóre w kościele. Uczniowie poznają Pismo Święte, mogą porozmawiać na nurtujące tematy. Jest zawsze dla innych, przede wszystkim biednych, słabszych i w potrzebie. Uczy, czym jest wolontariat, jak pomagać, czym jest modlitwa i życie z Bogiem.

Uczniowie o niej: Nie jest nauczycielem, który tylko przychodzi do pracy, a osobą, która jest dla nas i z nami. Jesteśmy dumni, że mogliśmy ją spotykać i uczyć się od pani Basi, człowieka godnego zaufania i naśladowania. Na każdej lekcji przybliża nas do Boga. Potrafi rozmawiać z wszystkimi uczniami, również tymi wątpiącymi. Ze spokojem tłumaczy i pokazuje czym jest dla niej i czym powinna być dla nas wiara.

Kto zostanie bohaterem katechezy?   Archiwum prywatne

Ks. Marek Konowol

Gimnazjum nr 5 w Tarnowskich Górach

Organizuje Wojewódzki Konkurs Biblijny, pomaga w akcji charytatywnej „Marcinki”, prowadzi zajęcia ikonopisarskie. Szczególną troską otacza młodzież z trudnych rodzin. Dokształca się w pracy z dzieckiem dysfunkcyjnym, skończył tyflopedagogikę. Szanuje uczniów, ich postawy i poglądy. Pozwala na wolność wypowiedzi i dyskusje. Każdy temat odnosi do Pisma Świętego, książki, tekstu popularnonaukowego czy filmu. W parafii prowadzi dwie schole, organizuje wyjazdy oazowe dla gimnazjalistów, przygotowuje do bierzmowania - III klasy wyjeżdżają z nim na rekolekcje i mają cotygodniowe spotkania formacyjne.

Uczniowie o nim: Jeśli trzeba, potrafi uciszyć klasę lub uporać się z ,,trudnymi” uczniami. Dzięki niemu wielu nawróciło się czy poradziło sobie z problemami. Nie jest dla niego ważne własne dobro, ale drugiego człowieka. Jest świetnym księdzem, nauczycielem, ale także przyjacielem młodych w naszej parafii.

Kto zostanie bohaterem katechezy?   Archuwum prywatne

Adam Maniura

I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia w Bytomiu

Potrafi zainteresować przedmiotem i przyciągnąć osoby niewierzące. Prowadzi lekcje niekonwencjonalnie. Stworzył salę katechetyczną. Z młodzieżą spotyka się poza lekcjami. Na przestrzeni lat były to: akcja „Misiek” – zbiórka maskotek dla dzieci poszkodowanych w wypadkach, Teatr Pantomimy (jasełka, Pasja), „Siła Paciora” – dożywotnia modlitwa za swoją klasę, wypożyczalnia różańców, poranna modlitwa (październik – różaniec, w innych miesiącach – Godzinki do NMP), Stowarzyszenie DEWOT propagujące modlitwę na długiej przerwie, Liturgia Godzin – modlitwa na długiej przerwie, warsztaty i plenery fotograficzne, kurs makijażu, kaligrafii, spotkania z ciekawymi ludźmi (Aleksander Bańka, br. Robert Cielecki OFMCap.), GMR (Grupa Modlitewnego Reagowania) – tygodniowy post i modlitwa we wskazanych intencjach. Przygotowuje młodzież do konkursów biblijnych. Autor książek, strony bytominside.pl, prowadzi rubrykę w „Głosie o. Pio”, bloga przeblyski.pl. Potrafi nawiązać z uczniami wieloletnie przyjaźnie.

Uczniowie o nim: Jego przewodnikiem w życiu zawodowym i prywatnym jest Jezus Chrystus. Szkoła jest jego drugim domem, a uczniów traktuje jak własne dzieci. Trapi go to, że nie potrafi przekonać niektórych młodych ludzi do pójścia śladami Chrystusa aczkolwiek nie poddaje się. Podczas lekcji podejmuje kontrowersyjne, budzące wątpliwości tematy nurtujące młodzież. Na rozterki i pytania ucznia formułuje jasne odpowiedzi. Nigdy nie odmówi nam pomocy, nie tylko duchowej.

Kto zostanie bohaterem katechezy?   Archiwum prywatne

Damian Pelczarski

Zespół Szkół Samochodowych im. gen. S. Roweckiego „Grota” w Gliwicach

Prowadzi w szkole koło fotograficzne, administruje stronę internetową, redaguje BIP szkoły. Ukończył studia podyplomowe z historii, informatyki i techniki informacyjnej dla nauczycieli. Zaangażowany w akcje charytatywne: „Samochodówka na Trynku” (paczki świąteczne dla potrzebujących), na rzecz dzieci i niepełnosprawnych. Uczestniczy w życiu parafii Wszystkich Świętych, jest głównym organizatorem pielgrzymki pieszej na Górę Świętej Anny i do Częstochowy. Przygotowuje uczniów do konkursów. Organizuje konkursy religijne, Dni Papieskie, spotkania wigilijne, pielgrzymki i wycieczki.

O katechecie: Na katechezie podejmuje interesujące uczniów tematy. Jest sumienny i obowiązkowy, bezpośredni, wrażliwy i wyrozumiały. Zainteresowany problemami uczniów, dzieli się z nimi swoją wiarą.

Kto zostanie bohaterem katechezy?  

Ewa Szeliga

II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach

Angażuje się w dzieła pomocy, np. Caritas, zachęca uczniów do udziału w konkursach i innych przedsięwzięciach pogłębiających wiarę. Do każdego profilu klasy podchodzi indywidualnie. Uczniowie cenią jej otwartość na tematy trudne, a czasem niewygodne. Wyjaśniając różne zagadnienia, odnosi je do Biblii jako podstawy wiary. Na lekcjach religii interesujące rzeczy mogą znaleźć też uczniowie niewierzący czy innego wyznania. Nawet osoby sceptycznie nastawione do przedmiotu nie rezygnują z religii.

Uczeń o niej: Jest człowiekiem wrażliwym, z którym zawsze można porozmawiać i liczyć na konkretną pomoc. Chce dać nam szansę na poznanie Boga i podjęcie świadomej decyzji w sprawie wiary. Jestem pewien, że choćby dotyczyło to tylko jednej osoby, to uważa, że warto.

Kto zostanie bohaterem katechezy?   Archuwum prywatne

O. Krzysztof Wrzos OMI

Zespół Szkół im. św. Edyty Stein KSW w Lublińcu

Jest prefektem szkoły odpowiedzialnym za formację nauczycieli i uczniów. O zaufaniu do niego, świadczy fakt, że szybko stał się spowiednikiem uczniów i wielu nauczycieli. Zna problemy młodzieży i potrafi je rozwiązywać. Przyciągnął do parafii nowych ministrantów. Wprowadził w szkole piątkowe Msze św. dla chętnych, na które przychodzi 1/3 a czasem polowa uczniów. Przygotowuje uczniów do konkursu biblijnego.

Uczniowie o nim: Dobrze dogaduje się z młodzieżą; zależy mu na każdym człowieku; dzięki niemu poznajemy Boga i przybliżamy się do Niego; jest bardzo słowny i konsekwentny; wielu uczniów spowiada się u niego na przerwach i po lekcjach; jest bardzo uczciwy i sprawiedliwy; gdy widzi, że kogoś coś trapi, zawsze znajdzie czas na rozmowę; jasno wyjaśnia zasady wiary; widać, że nas kocha i my też go kochamy; dzięki niemu przybliżyłem się do Boga i zacząłem chodzić do spowiedzi.

Kto zostanie bohaterem katechezy?   Archuwum prywatne

Magdalena Zawadzka

ZSO nr 4 w Gliwicach

Pogodna, uśmiechnięta, zaraża optymizmem, a jednocześnie potrafi być poważna i stanowcza. Ma szeroką wiedzę, ale też pokorę. Na lekcjach nie istnieją tematy tabu, nie ma pytań niewygodnych, rzeczy niedopowiedzianych. Chętnie rozmawia o tym, co dla uczniów może być trudne, niezrozumiałe. Pokazując to z punktu widzenia Kościoła i w odniesieniu do Chrystusa. Na lekcjach przekazuje wiedzę i dzieli się doświadczeniem.

Uczeń o niej: Jest chyba jedynym nauczycielem jakiego znam, który mówi, że kocha uczyć w gimnazjum. Potrafi nawiązać kontakt z każdym uczniem, ale nie jest nauczycielem „lajtowym”. Potrafi przekazać wartości katolickie i poprowadzić lekcje w ciekawy sposób. Nigdy nikt wyrażając swoje zdanie, nie odbił się od ściany. Nasze poglądy są respektowane, ale jednocześnie konfrontowane ze stanowiskiem Kościoła. To zachęca do wzrostu w wierze. Tak było ze mną.