O tym, co mają w sobie

Mira Fiutak Mira Fiutak

publikacja 16.12.2016 16:24

Tego dnia występują w prawdziwym teatrze, na profesjonalnej scenie, a ocenia ich kompetentne jury.

O tym, co mają w sobie Na scenie Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu "Rozbark" wystąpiło ponad 230 wykonawców Mira Fiutak /Foto Gość

W VIII Wojewódzkim Konkursie Kolęd i Pastorałek „W grudniowe dni kolęda brzmi”, który odbył się dzisiaj, 16 grudnia, wzięło udział 230 uczestników ocenianych w trzech kategoriach wiekowych. Przyjechali z 14 śląskich miast.

Na scenie Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu "Rozbark" prezentowały się kolejno zespoły, soliści, a także nauczyciele. W tej ostatniej kategorii w tym roku było ponad 50 chętnych.

To konkurs dla dzieci i młodzież ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z całego województwa śląskiego. Organizuje go Zespół Szkół Specjalnych nr 6 w Bytomiu i powołane w tej placówce Stowarzyszenie na Rzecz Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym "POMOST", ze wsparciem bytomskiego teatru i Urzędu Miasta.

O tym, co mają w sobie   Sesja fotograficzna, zdjęcia zespołów znajdą się na kartkach świąteczntych Mira Fiutak /Foto Gość – Mamy poczucie, że jest to impreza, poza faktem, że jest wydarzeniem artystycznym, ma też niesamowitego ducha – mówi Anna Razik, prezes Stowarzyszenia "POMOST". – Myślę, że nie ma za bardzo takich konkursów dla tych dzieci, które odbywałyby się z taką profesjonalną oprawą. One nie mają wielu możliwości obcowania z prawdziwą sceną teatralną, profesjonalnym jury. I z zapełnioną widownią – wymienia. W tym roku wśród publiczności zasiedli też nie uczestniczący w konkursie uczniowie ZSS nr 6 w Bytomiu.

Główną organizatorką konkursu jest nauczycielka muzyki Agnieszka Nowicka, mocno wspierana przez Agatę Herman-Kozicką i innych nauczycieli. Podczas imprezy pomagała też 20-osobowa grupa wolontariuszy z IV LO w Bytomiu.

– Nasze dzieci potrzebują możliwości pokazanie tego, co mają w sobie, a płaszczyzna artystyczna to dla nich wymarzona przestrzeń – zauważą mówi Anna Razik. – A poza tym wartością dodaną tego wydarzenia jest poszerzający się krąg znajomości. Zapraszamy się wzajemnie do siebie, na przykład ostatnio my pojechaliśmy na kolędowanie do Lublińcu, gdzie zaprosiła nas grupa stamtąd.

Podczas prawie całodziennego spotkania w Teatrze Rozbark, trwała sesja fotograficzna. Zdjęcia występujących zespołów znajdą się na wydanych specjalnych kartkach świątecznych, na których życzenia otrzymają wspierający festiwal.