Decyzja na całe życie

Klaudia Cwołek

publikacja 02.10.2016 12:32

- Kościół objawił nam niezwykłą prawdę, którą może współczesnemu pokoleniu bardzo trudno zrozumieć, ponieważ podnosi wartość czegoś, czego świat dzisiaj nie pojmuje i czego nie potrafi uszanować - mówił bp Jan Kopiec podczas uroczystości konsekracji Łucji Grekowicz.

Decyzja na całe życie Łucja Grekowicz (w środku) z Anną Szadkowską OV i Agnieszką Kobusińską OV Klaudia Cwołek /Foto Gość

Na ręce biskupa 1 października złożyła ślub czystości, zobowiązując się do życia w dziewictwie poświęconym Bogu i służbie Kościołowi. Uroczystość odbyła się w jej rodzinnej parafii Matki Boskiej Kochawińskiej w Gliwicach, prowadzonej przez jezuitów. 

– Jesteśmy zaszczyceni tego wieczoru szczególnym, rzadkim darem w Kościele – darem dziewictwa konsekrowanego w osobie Łucji i innych kobiet, które podjęły tę drogę w Kościele gliwickim, w naszym Kościele, w naszej wspólnocie – mówił we wstępie do Mszy św. o. proboszcz Robert Więcek SJ.

Przyjęcie ślubowania odbyło się po homilii biskupa przybliżającej znaczenie tego aktu oraz po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych, podczas której kandydatka do konsekracji leżała krzyżem. Na znak konsekracji biskup wręczył jej obrączkę i księgę Liturgii Godzin, do odmawiania której się zobowiązuje.

Decyzja na całe życie   Przed modlitwą konsekracyjną śpiewana jest Litania do Wszystkich Świętych, podczas której kandydatka leży krzyżem Klaudia Cwołek /Foto Gość Łucja Grekowicz urodziła się w Gliwicach, ma 27 lat. Skończyła teologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracuje w jezuickim Centrum Kształcenia i Dialogu „Theotokos” w Gliwicach. Na patronkę swojej drogi wybrała św. Teresę z Lisieux, której wspomnienie obchodzone jest w Kościele 1 października.  

Obrzęd konsekracji dziewic sięga początków chrześcijaństwa. Dziewice w tamtym czasie mieszkały ze swoimi rodzinami albo we własnych domach. W swojej posłudze były do dyspozycji Kościoła, przede wszystkim przez modlitwę i pełnienie dzieł miłosierdzia.

W późniejszych wiekach ta forma poświęcenia Bogu zaczęła ustępować miejsca życiu radami ewangelicznymi we wspólnocie, a na mocy dekretów Soboru Laterańskiego II z 1139 r. zaprzestano udzielania konsekracji dziewicom żyjącym w świecie. Powrócono do niej na Soborze Watykańskim II i jest obecnie rozwijającą się formą życia konsekrowanego. Kobiety, które ją podejmują, nie podlegają strukturom życia wspólnotowego. Wspólnotą dla dziewicy konsekrowanej, w której realizuje swoją misję, jest  Kościół diecezjalny.

Wywiad z Łucją Grekowicz dostępny jest "Gościu Gliwickim" na 25 września i w e-wydaniu.

Decyzja na całe życie   Bp Jan Kopiec wręcza księgę Liturgii Godzin Klaudia Cwołek /Foto Gość