Tour de Pologne na Śląsku

sz

publikacja 13.07.2016 15:45

Drugi etap kolarskiego wyścigu z Tarnowskich Gór do Katowic wygrał Kolumbijczyk Fernando Gaviria.

Tour de Pologne na Śląsku   Kolarze na drugim okrążeniu wokół centrum Tarnowskich Gór Szymon Zmarlicki /Foto Gość W tym roku nie lotna premia, ale początek 2. etapu TdP został zlokalizowany na tarnogórskim rynku. Przy dopingu kilkutysięcznej publiczności o godz. 15 kolarze ruszyli w starcie honorowym sprzed miejskiego ratusza, by kilka minut później w ostrym starcie rozpocząć rywalizację o jak najlepsze lokaty.

153-kilometrowy etap na Śląsku przebiegał przez kilka największych miast aglomeracji. Gdy kolarze po kilku okrążeniach opuścili Tarnowskie Góry, przejechali przez Piekary Śląskie, Bytom (tam Premię Specjalną zgarnął Niemiec Jonas Koch z polskiej ekipy Verva Activejet), Chorzów i Siemianowice Śląskie, by po ponad 3 godzinach rywalizacji zameldować się na mecie przy Spodku w Katowicach.

Po sprinterskim pojedynku jako pierwszy finiszował Kolumbijczyk Fernando Gaviria z ekipy Ettixx-Quick-Step, zaledwie o centymetry wyprzedzając Elię Vivianiego (Sky) i Caleba Ewana (Orica). Gaviria odebrał koszulkę lidera swojemu koledze z drużyny, zwycięzcy pierwszego etapu z metą w Warszawie - Włochowi Davide Martinellemu, który w Katowicach go rozprowadzał.

W pierwszej dziesiątce znalazł się jeden Polak, startujący w barwach reprezentacji Kamil Zieliński. Natomiast Michał Kwiatkowski (Sky), który na początku wyścigu dołączył do grupy ucieczkowej, ostatecznie zajął 20. miejsce. W klasyfikacji generalnej po dwóch etapach zajmuje on 9. pozycję.

W 73. Tour de Pologne startuje prawie 250 zawodników z niemal 50 państw, w tym rekordowa liczba Polaków. W tym roku w osobnym wyścigu zmierzą się również kobiety.

Zobacz kolarzy i kibiców na trasie 2. etapu TdP w GALERII ZDJĘĆ!