Chcemy mówić, że wiara sama wystarczy

Mira Fiutak

publikacja 17.05.2016 21:36

- Módlcie się za nas, by osoby konsekrowane to byli ci, którzy nie boją się ludzi i dzisiejszych problemów - prosił o. Janusz Sok CSsR na rozpoczęcie peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej we wspólnotach zakonów męskich diecezji gliwickiej.

Chcemy mówić, że wiara sama wystarczy Eucharystii przewodniczył bp Jan Wieczorek Mira Fiutak /Foto Gość

Wieczorem, 17 maja, kopia ikony Matki Bożej Jasnogórskiej została uroczyście wniesiona w procesji do kościoła ojców redemptorystów w Gliwicach. We wtorek, w szczególnym dniu, kiedy w tym diecezjalnym sanktuarium maryjnym odbywają się nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Uroczystość rozpoczęła się przy Bramie Miłosierdzia, bo kościół Podwyższenia Krzyża Świętego jest jednym z kościołów jubileuszowych diecezji. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wieczorek. Obecny był o. Janusz Sok CSsR, prowincjał redemptorystów i przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, ks. Antoni Zając, wikariusz biskupi ds. życia zakonnego w diecezji gliwickiej, oraz przedstawiciele wszystkich wspólnot zakonnych w tej diecezji.

– Przychodzimy do Niej z różnych okolic, bo tam jest to światło, które rozświetla nam drogę do Jezusa, drogę do Pana wielkiego miłosierdzia – powiedział bp Wieczorek o pielgrzymowaniu na Jasną Górę. – Każdy z nas tego miłosierdzia potrzebuje, ale jakże często do niego prowadzi nas Ona, Matka – dodał. Przypomniał też, że w historii były takie okresy, kiedy pielgrzymowanie do Niej było zakazane, a pomimo to ludzie i tak kierowali się na Jasną Górę.

Chcemy mówić, że wiara sama wystarczy   Kopia ikony Matki Bożej Jasnogórskiej peregrynuje po wspólnotach zakonnych od 2013 roku Mira Fiutak /Foto Gość O. Janusz Sok zauważył, że peregrynacja we wspólnotach zakonnych jest okazją do dziękowania za dar powołania. – To nie jest tak, że zakonnikiem zostaje ktoś przez przypadek. Nie zostaje nim też dlatego, że sobie to skalkulował, obliczył i wyszło mu, że to się opłaca – stwierdził. – Im więcej mamy lat w życiu zakonnym, tym lepiej rozumiemy, że Ktoś nas kiedyś wymyślił, wypatrzył, odnalazł, potem konsekrował, a teraz prowadzi. I że to jest dar, na który odpowiedzieliśmy „tak”. Za to dzisiaj dziękujemy. I chcemy ludziom mówić, że wiara sama wystarczy – powiedział prowincjał redemptorystów.

– Ta peregrynacja jest okazją do oddania wspólnoty zakonnej, całego swojego życia zakonnego opiece Matki Bożej. Przez Jej wstawiennictwo będziemy wypraszać łaski, byśmy wiernie i pęknie przeżywali swoje powołanie zakonne. To dla nas sposobność do odnowienia naszego powołania i życia ślubami zakonnymi – mówi o. Piotr Świerczok CSsR, proboszcz gliwickiej parafii redemptorystów, a jednocześnie referent ds. zakonów męskich w diecezji i odpowiedzialny za peregrynację.

Czas przy obrazie Matki Bożej Jasnogórskiej ma być przeżywany jako dzień skupienia wspólnot zakonnych. – Jest taki moment kiedy przeżywamy ten czas nawiedzenia z całą parafią, ale główny akcent jest położony na ten czas we wspólnocie zakonnej. Na indywidualnej i wspólnej modlitwie i rozważaniach  – mówi proboszcz parafii redemptorystów.

Każda wspólnota zakonna sama decyduje o tym, jaki przebieg będzie miało to spotkanie. Szczegółowy plan peregrynacji dostępny jest TUTAJ.

Na zakończenie uroczystości prowincjał redemptorystów prosił zebranych o modlitwę. – Proszę, módlcie się za nas, byśmy umieli dzisiaj być wierni Bogu i ludziom. Byście w naszych środowiskach spotykali – a macie do tego prawo – tych, którzy przed wami nie uciekają. By osoby konsekrowane to byli ludzie, którzy nie boją się innych ludzi, nie boją się tych problemów, które dzisiaj są – powiedział o. Janusz Sok.

W kościele Podwyższenia Krzyża Świętego czuwanie modlitewne przy ikonie Matki Bożej trwało do godziny 21. Po Apelu Jasnogórskim obraz został przeniesiony do kaplicy zakonnej i tam jutro będą modlić się przy nim zakonnicy z gliwickiej wspólnoty redemptorystów. Potem przekażą ją franciszkanom w Gliwicach.

Kopia Ikony Jasnogórskiej została ofiarowana w 1963 roku polskim zakonom przez kard. Stefana Wyszyńskiego. Pierwsza jej peregrynacja po wspólnotach zakonnych odbyła się w latach 1963-1966 jako przygotowanie do Milenium Chrztu Polski. Obecna rozpoczęła się w 2013 roku. Pierwszą diecezją, której wspólnoty przyjmowały kopię Jasnogórskiego Obrazu, była archidiecezja częstochowska.

Chcemy mówić, że wiara sama wystarczy   Modlitwę zawierzenia się Matce Bożej poprowadził o. Piotr Świerczok Mira Fiutak /Foto Gość