Każdy głos jest ważny

Szymon Zmarlicki

publikacja 08.05.2016 00:05

Twoja opinia pomoże wybrać tematy, jakimi zajmą się komisje synodalne. Przygotowania do synodu można śledzić na popularnych portalach społecznościowych.

Każdy głos jest ważny Święci Apostołowie Piotr i Paweł, patroni diecezji gliwickiej www.synodgliwice.pl

Na początku tego roku biskup gliwicki Jan Kopiec zapowiedział I Synod Diecezji Gliwickiej, który rozpocznie się w niedzielę 26 marca 2017 roku, dzień po 25. rocznicy ustanowienia diecezji gliwickiej.

Przygotowania do synodu od kilku dni można śledzić na Facebooku i Twitterze. Ruszyła też specjalna strona internetowa, na której zamieszczone są podstawowe informacje na temat synodu. Jej istotnym elementem jest ankieta skierowana do wszystkich katolików diecezji gliwickiej.

- Ankieta pokaże, jakimi tematami ma zająć się synod. Ważne jest tu zdanie każdego katolika z naszej diecezji. Można również podać własne tematy i propozycje rozwiązań istniejących problemów - tłumaczy ks. dr Robert Urbańczyk, sekretarz synodu.

- Ankieta będzie przeprowadzana do końca września 2016 r. Pierwsze wyniki opublikujemy na początku października. Zaprezentujemy najciekawsze wypowiedzi i podamy, jaki procent respondentów uznał poszczególne tematy za ważne - wyjaśnia.

Respondenci oceniają ponad 30 propozycji tematów w skali od 1 do 10. W ten sposób wskazują, jak istotne jest dane zagadnienie - im więcej punktów otrzyma, tym większa szansa, że problem zostanie omówiony podczas synodu. Na końcu wierni mogą podać swoje propozycje. Sugestie wskazane przez diecezjan w ankiecie pomogą wybrać tematy, jakimi zajmą się poszczególne komisje podczas prac synodalnych.

- Możemy przewidywać i próbować się domyślać, jakie komisje tematyczne powstaną, ale zależy to od wypełniających ankiety. Synod to grupa doradców biskupa. Każdy wierny może do niej należeć, choćby przez napisanie swojego zdania - zachęca ks. Urbańczyk. - Dzięki ankiecie oraz wszelkim propozycjom nadsyłanym do sekretariatu synodu będziemy mogli ustalić, jakie tematy są najważniejsze i jakie komisje powołać - dodaje.

Sekretarz zapewnia, że ankieta jest anonimowa. Jedyne ogólne informacje o osobie wypełniającej - wiek, wykształcenie oraz miejsce zamieszkania - potrzebne są do celów statystycznych.

To pierwszy etap konsultacji przed powołaniem komisji tematycznych. Wypowiedzieć się będą mogły też osoby, które nie korzystają z internetu.

- Najważniejsza jest ta pierwsza ankieta. Później będziemy prosić o wypowiedź na bardziej szczegółowe pytania, zaproponowane przez komisje tematyczne. W każdej parafii powstanie też zespół synodalny, który będzie przekazywał wnioski i pytania wszystkich zainteresowanych parafian. Każdy będzie miał możliwość wsparcia synodu swoim doświadczeniem wiary - zapowiada sekretarz.

Sekretariat synodu przyjmuje zgłoszenia osób chętnych do pomocy w przygotowaniu i przeprowadzeniu synodu. Konsultacje są prowadzone zarówno z osobami świeckimi jak i duchownymi. - Poszukujemy ekspertów w zaproponowanych w ankiecie dziedzinach, którzy są wierzący i kochają Kościół - informuje ks. Ubrańczyk.

Synod diecezjalny jest zebraniem wybranych kapłanów oraz innych wiernych Kościoła lokalnego. Jego celem jest pomoc biskupowi diecezjalnemu w rozpoznaniu problemów diecezji i wypracowanie propozycji najlepszych rozwiązań.

Ankietę przedsynodalną możesz wypełnić TUTAJ. Całą rozmowę z ks. dr. Robertem Urbańczykiem przeczytasz TUTAJ.