Zagrali razem i opłaciło się

Mira Fiutak

publikacja 19.01.2016 17:37

- Wiele wartości i pasji możemy mieć w życiu, ale jedną z najważniejszych, która nam towarzyszy przez cały czas, jest pomaganie innym. I ta kampania jest skupiona właśnie wokół tego - powiedziała Urszula Koszutska.

Zagrali razem i opłaciło się Urszula Koszutska, dyrektor zabrzańskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej wręcza złoty certyfikat Janowi Szulikowi, koordynatorowi ds. rozwiązywania problemów uzależnień Mira Fiutak /Foto Gość

Podsumowanie XIV edycji kampanii „Trzeźwy umysł” i wręczenie nagród laureatom odbyło się w 19 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury. W Polsce odbyła się ona po raz piętnasty. Tym razem pod hasłem „Zagrajmy w jednej drużynie”, a jej patronem sportowym był polski zespół siatkarzy.

Efekty działań uczestników kampanii w Zabrzu przedstawiła jej koordynator Janina Wysocka. W sumie udział wzięło ponad 8 tysięcy uczniów z 26 szkół podstawowych i 20 gimnazjów. Wspierało ich ponad 160 nauczycieli i bardzo wielu rodziców.

W ramach kampanii odbyły się konkursy literacko-plastyczne, sportowe, fotograficzny i nazwany „Szukamy młodych mistrzów”, w którym można było przedstawić swoje pasje.

Były organizowane festyny, zajęcia profilaktyczne, spektakle, wycieczki, spotkania z ciekawymi ludźmi.

W Zabrzu kampania organizowana jest od 14 lat. – Zaktywizowała środowisko pedagogiczne, środowiska nauczycieli i młodych ludzi, wokół myślenia o profilaktyce. O tym, co to znaczy zapobiegać zachowaniom ryzykownym – podsumowuje Urszula Koszutska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zabrzu. Podkreśla, że nauczyciele otrzymali nie tylko ogromną wiedzę na temat czynników zagrażających i chroniących przed takimi zachowaniami, ale też dowiedzieli się, w jaki sposób z niej korzystać.

– Jeśli chodzi o młodych ludzi, to ważne jest to, że kampania nie koncentruje się na zachowaniach ryzykownych, ale rozwija pasje, zainteresowania, ciekawość… Wyposaża młodych ludzi w umiejętności i kompetencje, które są podstawą przyszłego, dorosłego życia – zauważa dyrektor zabrzańskiej poradni. – Mamy świadomość, że to, czego się nauczyli, przyda im się w przyszłości. Czyli pozytywnego rywalizowania, radzenia sobie z sukcesem i porażką, myślenia o wspólnocie… Ważna jest świadomość, że nie jestem sam na świecie, mogę być z kimś, współpracować z grupą, nie zapominając o sobie samym – wyjaśnia.

W czasie spotkania wręczone zostały nagrody tegorocznym laureatom i certyfikaty koordynatorom kampanii. Szczególne wyróżnienia, złote certyfikaty, otrzymali: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, gmina oraz organizatorzy kampanii: Urszula Koszutska, dyrektor PPP w Zabrzu, jej koordynatorka Janina Wysocka i Jan Szulik, koordynator ds. rozwiązywania problemów uzależnień w Urzędzie Miejskim w Zabrzu.

Efekty kampanii uczestnicy spotkania mogli też zobaczyć na scenie. Z przedstawieniem „Czerwony Kapturek” wystąpili uczniowie SP nr 14, dwie scenki profilaktyczne pokazali uczniowie ZSS nr 39 oraz zespoły wokalny i taneczny z OPP nr 3 w Zabrzu.

Zagrali razem i opłaciło się   Z organizatorami kampanii i gośćmi spotkania laureaci ze szkół podstawowych Mira Fiutak /Foto Gość

Zagrali razem i opłaciło się   ... i gimnazjów Mira Fiutak /Foto Gość