Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie rozpoczęty

sz /PAP

publikacja 14.01.2016 15:05

Prawie półtora tysiąca osób z Polski oraz Ukrainy i Białorusi weźmie udział w rozpoczynających się finałowych przesłuchaniach XXII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. To największy kolędowy przegląd w Polsce. Występy finalistów będzie można oglądać na żywo w internecie.

Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie rozpoczęty Siła wigoru! Chór męski św. Cecylii z parafii św. Józefa w Zabrzu podczas pierwszego etapu MKKiP w Młodzieżowym Domu Kultury im. Henryka Jordana w Tarnowskich Górach Szymon Zmarlicki /Foto Gość

- Festiwal pomaga w zabliźnianiu pogłębiającego się rozdźwięku między duchowym a materialnym światem człowieka. Piękna forma kolędy i pastorałki stanowi w dorobku muzycznym, ale i kulturowym, swoistą perłę łączącą pokolenia, zapewniającą jedność i ciągłość kulturową - powiedział PAP dyrektor festiwalu ks. Piotr Pilśniak.

Przesłuchania finałowe odbywają się w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Będzinie i potrwają do soboty. Biorą w nich udział zwycięzcy grudniowych eliminacji, przeprowadzonych w 35 miejscowościach w Polsce, dwóch na Ukrainie i jednej na Białorusi. To 128 wykonawców, którzy zaśpiewają 327 kolęd i pastorałek. Najliczniejszą grupę stanowią solistki i soliści (52), następnie chóry (19), zespoły wokalne (18), wokalno-instrumentalne (13) i folklorystyczne (12). Na scenie wystąpi też 8 duetów i jedno trio.

Festiwal zakończy się jak zawsze koncertem galowym, który w niedzielę odbędzie się w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na będzińskim Osiedlu Syberka. Koncert, będący świąteczną podróżą w poszukiwaniu najciekawszych bożonarodzeniowych tradycji, wyreżyseruje Dariusz Wiktorowicz.

Okazję do obejrzenia koncertu będą mieli nawet ci, którzy nie mogą być z nami. Transmisję na żywo realizowaną z sześciu kamer w jakości HD można będzie zobaczyć TUTAJ. Organizatorzy festiwalu zamierzają także wydać go na DVD.

Laureatów tegorocznej edycji wybierze jury pod przewodnictwem prof. Wiesława Delimata (Akademia Muzyczna w Krakowie), którego w ocenie wspierać będą także prof. Jerzy Rachubiński (Akademia Muzyczna w Łodzi) i ks. dr hab. Paweł Sobierajski (Akademia Muzyczna w Katowicach). Zdobywca Grand Prix otrzyma 5 tys. zł.

Chociaż zainteresowanie festiwalem jest duże, to jego przyszłość stoi pod znakiem zapytania z powodów finansowych. Jak poinformował rzecznik prasowy festiwalu Jarosław Ciszek, koszt organizacji każdej edycji to 100-110 tys. zł. Finansuje go głównie Urząd Miasta w Będzinie oraz Starostwo Powiatowe w Będzinie i diecezja sosnowiecka, a także sponsorzy. Jednak mimo zaangażowania wielu wolontariuszy, co roku budżetu nie udaje się dopiąć. Organizatorzy festiwalu rozpoczęli zbiórkę crowdfundingową, zwrócili się też do parlamentarzystów z regionu o wsparcie.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1995 r. Wśród jego laureatów z minionych lat są m.in. Alicja Bachleda-Curuś, Andrzej Lampert z zespołu PIN czy śpiewający na scenach całej Europy bas Piotr Lempa.