Jedność w nowoczesnym działaniu

Mira Fiutak

publikacja 21.09.2015 19:21

– Medycy, naukowcy, lekarze, inżynierowie potrafią rozmawiać wspólnym językiem – powiedział prof. Marian Zembala podczas dzisiejszego otwarcia Kardio-Med Silesia w Zabrzu.

Jedność w nowoczesnym działaniu Placówka nastawiona jest na badania i poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, których efekty będą wdrażane w medycynie Mira Fiutak /Foto Gość

To nowoczesny ośrodek naukowo-badawczy otwarty przy Śląskim Centrum Chorób Serca. Pierwsza tego typu placówka w regionie. Nastawiona na badania i poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, których efekty będą wdrażane w medycynie w ciągu kilku lat. Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia powstał w niespełna półtora roku.

W ośrodku będą prowadzone badania przedkliniczne i kliniczne w dziedzinie kardiologii, kardiochirurgii, onkologii, diabetologii, geriatrii oraz chorób środowiskowych i cywilizacyjnych.

­– Medycy, naukowcy, lekarze, inżynierowie potrafią rozmawiać wspólnym językiem – stwierdził prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu podczas uroczystości otwarcia nowej placówki. – Ta harmonia między nami jest widoczna, bo to są obszary, które się uzupełniają. Stanowimy jedność w nowoczesnym działaniu i podchodzeniu do innowacyjności. Nie byłoby tego bez współpracy w przemysłem, szczególnie innowacyjnym. Na Śląsk przyjeżdżają liderzy wielu polskich firm innowacyjnych to jest znak czasu – zauważył. Przypominając, że obecnie podejmowane działania są kontynuacją tego, co w zabrzańskiej kardiologii rozpoczął prof. Zbigniew Religa.

Kardio-Med Silesia współpracuje ze Śląskim Centrum Chorób Serca, Śląskim Uniwersytetem Medycznym, Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, Instytutem Techniki i Aparatury Medycznej ITAM i innymi ośrodkami naukowo-medycznymi województwa śląskiego.

Jedność w nowoczesnym działaniu   Gmach nowoczesnego Parku Technologii Medycznych Mira Fiutak /Foto Gość – Przyszedł czas wypełnienia treścią tej inwestycji – powiedział prof. Przemysław Jałowiecki, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Uczelnia włączy się w działania i funkcjonowanie ośrodka, a pierwszym tego przykładem jest Zakład Zdrowia Środowiskowego Wydziału Zdrowia Publicznego tej uczelni. – Włączymy się w projekty, do których będziemy chcieli przyciągnąć młodych naukowców, doktorantów, którzy tutaj będą mieli szansę spełnić się i zrealizować swoje naukowe marzenia – stwierdził rektor.

Powstanie Parku Technologii Medycznych jest efektem współpracy miasta z Fundacją Śląskiego Centrum Chorób Serca i Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi. – Taka powinna być rola samorządu, wspierać i stanowić tło dla dobrych przedsięwzięć. W tym kwartale, gdzie znajduje się Śląskie Centrum Chorób Serca powstał kolejny obiekt, centrum naukowe, w którym naukowcy będą pracować na rzecz innowacji – podkreśliła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Placówka powstała dzięki wsparciu środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Pierwotnie koszt jej powstania miał wynieść ponad 29 mln zł, ostateczne zamknął się w ponad 19 mln zł.