Trzeba pracy od podstaw

Klaudia Cwołek

publikacja 05.09.2015 19:02

- Musimy umieć dzisiaj angażować się i argumentować siłą samego naszego przesłania - mówił do katechetów i nauczycieli bp Jan Kopiec.

Trzeba pracy od podstaw Bp Jan Kopiec w CE JP2 w Gliwicach Klaudia Cwołek /Foto Gość

Z okazji rozpoczęcia nowego roku przewodniczył Mszy św. w katedrze i wygłosił homilię, a później spotkał się z katechetami i nauczycielami w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II. Przejął w ten sposób pałeczkę od bp. seniora Gerarda Kusza, który przez lata – jako odpowiedzialny za katechezę w diecezji – uczestniczył w inauguracji.

W CE JP2 bp Kopiec podzielił się swoimi refleksjami z różnych rozmów, z których wynika coraz większa troska o miejsce katechezy i niepewność co do obecności Kościoła w naszym społeczeństwie. – Daliśmy się jakoś temu zaskoczyć, bo przez całe lata mówiliśmy sobie, że polski naród zdrowy jest, katolicki, tylko, niestety, taka niedobra władza, która nad nami rękę swoją rozszerzyła. Upadła ta dawna władza i dzisiaj zauważamy, że wcale lepiej nie jest. Wręcz przeciwnie – musimy dzisiaj o nasze miejsce zabiegać – mówił . Podkreślił przy tym, że nie chodzi jedynie o uregulowania ustawowe. – Musimy umieć dzisiaj angażować się i argumentować siłą samego naszego przesłania. Musimy umieć wyjaśnić, dlaczego akurat przynależeć do Chrystusa – podkreślił.

Zwrócił też uwagę na potrzebę innego podejścia, bo czasy „spoglądania z wyżyn” dawno minęły. – Nie wystarczy, że jest tylko jeden głos biskupów, mocniejszy czy słabszy. Trzeba pracować od podstaw – mówił. Zauważył, że działacze zaangażowani w dążenie do laickości państwa, gdzie usunięte będą wszystkie elementy religijne, to są ludzie w wieku około 35–40 lat, którzy mieli już doświadczenie katechezy w szkole.

Trzeba pracy od podstaw   Ks. Tadeusz Hryhorowicz, diecezjany wizytator katechizacji, przed rozpoczęciem spotkania w CE JP 2 w Gliwicach Klaudia Cwołek /Foto Gość – Co zrobić, żeby przekaz wszystkiego, w co jesteśmy zaangażowani, był na tyle przekonujący i na tyle formujący, by jednak doszło do odrodzenia tego, co z orędziem ewangelicznym się wiąże? – pytał. Zaapelował, żeby katecheci byli wspaniałymi reprezentantami tego, czego nauczają. Bo choć statystycznie są niewielką grupą, jednak mają wielkie możliwości oddziaływania. –  Ale jak to zrobimy, jak to będzie wypełnione, to zależy od was – mówił bp Kopiec.

Podjął też temat przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, zachęcając do tworzenia duchowej atmosfery i wykorzystania tego wydarzenia do wzmocnienia naszej wiary oraz zapoznania się z doświadczeniami innych Kościołów. Już wiadomo, że na terenie diecezji gliwickiej będą gościć w tym czasie m.in. Włosi, grupa z Boliwii i Irlandii.

Na rozpoczęcie nowego roku szkolno-katechetycznego przygotowany został także program wydarzeń, organizowanych przez duszpasterstwo nauczycieli i wychowawców. Można go pobrać poniżej.