Żyjemy blaskiem tamtej decyzji

mf

publikacja 03.05.2015 17:28

Czy stać nas na to, by dobrze wypełniać swoje obowiązki? Wszyscy prośmy, aby tak się stało - apelował bp Jan Kopiec 3 maja w gliwickiej katedrze.

Żyjemy blaskiem tamtej decyzji Poczty sztandarowe w oczekiwaniu na rozpoczęcie uroczystości w katedrze Mira Fiutak /Foto Gość

Eucharystią za ojczyznę z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, wojska oraz pocztów sztandarowych rozpoczęły się w Gliwicach uroczystości 3 maja.

– Od 224 lat wszyscy żyjemy blaskiem tej ważnej decyzji, na którą stać było tamto pokolenie – powiedział bp Jan Kopiec. – Dziś, pochylając się z wdzięcznością i z hołdem dla tamtych twórców, spoglądamy także z troską i z poczuciem odpowiedzialności za realizowanie tych zadań, które ciągle są aktualne. Mam nadzieję, że przyczynimy się chociażby w małej cząstce, byśmy jako naród byli godni tej chwały, którą odbieramy od czasów Konstytucji 3 Maja – podkreślił.

W imieniu władz samorządowych przemówił radny powiatu gliwickiego Winfryd Ficoń, który przypomniał historię święta. – Uchwalenie tej konstytucji było bezprecedensowym historycznym wydarzeniem nie tylko dla Królestwa Polskiego, lecz dla całej Europy. Dziś jesteśmy narodem wolnym, narodem Europy, który docenia, że wolność jest bezcenna, a każde nadchodzące pokolenia ma obowiązek dbania o nią. 3 maja to także szczególna data dla Górnego Śląska, dziś przypada 94. rocznica wybuchu III powstania śląskiego – przypomniał.

Żyjemy blaskiem tamtej decyzji   W przemarszu z katedry na plac Krakowski zagrała Górnicza Orkiestra Dęta KWK „Sośnica” Mira Fiutak /Foto Gość Bp Jan Kopiec podkreślił, że stworzenie porządku prawnego kraju jest wynikiem dojrzałości narodu. Uchwalenie konstytucji dokonywało się w dramatycznych okolicznościach. – Państwo, które odgrywało tak ważną rolę w Europie, znalazło się na brzegu katastrofy. 3 maja została wlana w umysły naszych obywateli nowa nadzieja – podkreślił biskup gliwicki. I przypomniał, że tamte wydarzenia każdego roku są dla nas materiałem do analizy i refleksji.

– Przyznajmy, nasz naród niejeden raz potrafił deklarować miłość do ojczyzny, ale wprowadzenie w życie tych wspaniałych idei nie bardzo nam wychodziło. My dziś, po wiekach, powiedzmy sobie bardzo szczerze, czy nie potrzeba nam również takiego obudzenia sumień, czy mamy w sobie dojrzałe poczucie odpowiedzialności za pomyślność naszego kraju – pytał bp Kopiec. 

Po modlitwie w katedrze nastąpił przemarsz na plac Krakowski, gdzie odbyły się uroczystości patriotyczne i koncert orkiestr. A w Willi Caro, jak co roku, zaplanowany został koncert i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Żyjemy blaskiem tamtej decyzji   Eucharystii za ojczyznę w katedrze przewodniczył bp Jan Kopiec Mira Fiutak /Foto Gość