Papieska kawiarenka o Dekalogu

Mira Fiutak

publikacja 08.04.2015 22:38

Czy możliwy jest świat bez Dekalogu? – Oczywiście, że tak. Człowiek nic innego nie robi, jak właśnie próbuje wymyślić świat bez niego. Ale owoce tego w dużej mierze są opłakane - stwierdził dr Tomasz Kosiek w czasie spotkania w Zabrzu.

Papieska kawiarenka o Dekalogu Wystawa publikacji, które ukazały się po śmierci Jana Pawła II, i obecnie, w 10. rocznicę Mira Fiutak /Foto Gość

W Teatrze Nowym 8 kwietnia, w ramach Dni Papieskich w Zabrzu, odbyło się spotkanie z cyklu „Kawiarenka z oknem na świat” pt. „Kremówki tak, nauka tak”. W tym roku na temat „Horyzont moralności – świat bez Dekalogu?” rozmawiali prof. Antoni Cygan, rektor ASP w Katowicach, socjolog i teolog dr Tomasz Kosiek z Politechniki Śląskiej i wiceprezydent Zabrza Krzysztof Lewandowski.

– To jeden z nielicznych dokumentów, który przetrwał przez taki czas bez manipulacji i zmian, stały w swojej formie. Zestaw tych dziesięciu zapisów nie zmienia się – podkreślił prof. Antoni Cygan.

Nie zgodził się ze stwierdzeniem, że rzeczą artysty jest prawo stanowić, a nie stosować się do niego. Zauważył, że reprezentuje dziedzinę, gdzie często to stanowienie praw bywa kontrowersyjne, zwłaszcza w sztuce współczesnej. – Praca na akademii polega też trochę na wychowywaniu. To nie jest tylko nauka rzemiosła, my kształtujemy ludzi. Sztuka współczesna wymaga świadomości tego, o czym się mówi. Dlatego uczymy ludzi myśleć, żeby dojrzeli i potrafili rozsądnie ten dar, który mają, wykorzystać – powiedział prof. Cygan.

– Czy człowiek z gruntu jest istotą prawniczą? Czy potrzebuje do normalnego funkcjonowania prawa? – pytał Krzysztof Lewandowski. – Jestem przekonany, że absolutnie tak. Każda kultura, niezależnie od tego, czy wypływa z chrześcijaństwa, czy nie, ma zawsze określony zbiór zasad – stwierdził.

Papieska kawiarenka o Dekalogu   Czesław Zdechlikiewicz, prowadzący spotkanie i licytację na rzecz chorej Emilki kubków pary prezydenckiej Małgorzaty i Jana Szulików Mira Fiutak /Foto Gość Przypomniał, że ciągiem dalszym Dekalogu jest wygłoszone przez Jezusa Kazanie na Górze.

– W chrześcijaństwie mamy bardzo dobry punkt odniesienia, ponieważ zarówno Dekalog, jak i jego pogłębiona interpretacja w Ewangelii znajdują swoje ucieleśnienie i żywą interpretację w Osobie, a nie w przepisach. Widzimy, jak konkretny przepis realizował się w Jezusie. Podobnie w jego uczniach. To pociągało nas w Janie Pawle II, widzieliśmy w nim ucieleśnienie Ewangelii, a nie zbiór przepisów. W chrześcijaństwie prawda ma charakter osobowy, nie literalny, nakazu czy zakazu. I to jest w nim fascynujące – stwierdził dr Tomasz Kosiek.

Na koniec uczestnicy spotkania wysłuchali kilku utworów na gitarze w wykonaniu Patryka Filipowicza. I jak co roku częstowali się kremówkami z Wadowic.

Kawiarenki z oknem na świat 15 lat temu zainicjowała Małgorzata Mańka-Szulik, obecnie prezydent Zabrza. W tym czasie odbyło się około stu spotkań. Kawiarenki poświęcone nauczaniu papieża rozpoczęły się kilka lat później.

9 kwietnia o 17.00, w Czytelni Ogólnej Miejskiej Biblioteki Publicznej, w ramach Dni Papieskich odbędzie się wieczór pamięci św. Jana Pawła II, przygotowany wspólnie z Klubem Inteligencji Katolickiej w Zabrzu.

Papieska kawiarenka o Dekalogu   Uczestnicy dyskusji (od lewej): prof. Antoni Cygan, rektor ASP w Katowicach, dr Tomasz Kosiek z Politechniki Śląskiej i wiceprezydent Zabrza Krzysztof Lewandowski Mira Fiutak /Foto Gość