Frankiewicz poprawi rekord, inni też bez zmian

sz /PAP

publikacja 19.11.2014 12:25

W nocy PKW podała oficjalne wyniki wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Frankiewicz poprawi rekord, inni też bez zmian Mirosław Jarosz /Foto Gość

Pierwszą reelekcję uzyskał urzędujący od 2012 r. prezydent Bytomia Damian Bartyla. Zagłosowało na niego 62,31 proc. wyborców. D. Bartyla objął urząd po referendum odwoławczym, zastępując Piotra Koja. W tych wyborach P. Koj wycofał się z kandydowania w trakcie trwania kampanii.

Zgodnie z wcześniejszymi powyborczymi doniesieniami, najdłużej urzędujący prezydent miasta w Polsce został wybrany na kolejną kadencję już w pierwszej turze. Zygmunt Frankiewicz uzyskał w Gliwicach 55,73 proc. poparcia.

Z miażdżącą przewagą w Lublińcu wybory wygrał dotychczasowy burmistrz. Edward Maniura uzyskał ponad 80 proc. głosów i będzie pierwszym w historii tego miasta burmistrzem sprawującym trzecią kadencję. Warto jednak przypomnieć, że przez długi czas wydawało się, że E. Maniura będzie jedynym kandydatem. Jego przeciwnik Wojciech Buchelt, który dość niespodziewanie dołączył do rywalizacji, mógł zatem liczyć głównie na głosy opozycji.

W Tarnowskich Górach z wynikiem 64,49 proc. również na trzecią kadencję został wybrany Arkadiusz Czech. Pokonał on m.in. kandydatkę PiS Barbarę Dziuk. Tym razem jednak nie kandydował Kazimierz Szczerba z SLD, największy konkurent A. Czecha w poprzednich dwóch wyborach, kiedy rezultat rozstrzygał się w dwóch turach.

Podobny wynik osiągnęła w Zabrzu dotychczasowa prezydent miasta Małgorzata Mańka-Szulik. Potwierdziły się nieoficjalnie podawane wcześniej informacje, że zagłosowało na nią 63,03 proc. wyborców.

Okazuje się zatem, że we wszystkich wymienionych miastach obecni burmistrzowie i prezydenci zwyciężyli już w pierwszej turze. Dobre to, co sprawdzone?


Aktualizacja (19 listopada, godz. 23:32): "Wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów przedstawione w środę rano przez PKW są wynikami cząstkowymi i wciąż nieoficjalnymi" – poinformowało PKW w odpowiedzi na rozbieżności między danymi komisji obwodowych, a wykazem PKW, jakie pojawiły się w niektórych gminach. Jednocześnie PKW wciąż nie jest w stanie określić terminu podania oficjalnych wyników.

Aktualizacja (23 listopada, godz. 14.43): W nocy PKW podała oficjalne wyniki wyborów samorządowych. Rezultaty uzyskane przez wymieniowych wyżej kandydatów pokrywają się z informacjami podawanymi wcześniej na podstawie wyników cząstkowych.