DTŚ wkroczyła do Gliwic

Klaudia Cwołek

publikacja 05.11.2014 14:48

Ta droga to największa inwestycja samorządu województwa śląskiego.

DTŚ wkroczyła do Gliwic Symboliczną wstęgę przecięli: Mirosław Sekuła, marszałek województwa śląskiego, Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic, Marian Hacuś, prezes Zarządu DTŚ SA, i Kazimierz Krysiak z firmy Skanska SA Klaudia Cwołek /Foto Gość

Dziś otwarto część „średnicówki”, prowadzącą od granicy z Zabrzem do ul. Kujawskiej w Gliwicach. Ma ona 2,8 km. Dzięki temu z centrum Gliwic do stolicy województwa śląskiego można dojechać w niespełna pół godziny.

– To jest bardzo ważna chwila dla Gliwic, ale też dla całej aglomeracji górnośląskiej. DTŚ wkracza do Gliwic – mówił dziś na otwarciu drogi prezydent Zygmunt Frankiewicz. – Dla mieszkańców miast położonych na wschód od tego miejsca, wzdłuż DTŚ, to jest dostęp do autostrady A1, czyli też wyjątkowo ważna sprawa.

Marszałek województwa śląskiego przypomniał, że w 1999 roku 6 miast naszej aglomeracji, Urząd Marszałkowski, minister finansów i minister transportu podpisali porozumienie, na którego podstawie DTŚ jest budowana. Do wykończenia jest ostatni odcinek w Gliwicach, którego otwarcie przewidziane jest pod koniec przyszłego roku.

Symboliczną wstęgę przecinali dziś: Zygmunt Frankiewicz, Mirosław Sekuła, Marian Hacuś, prezes Zarządu DTŚ SA, i Kazimierz Krysiak z firmy Skanska SA, która jest wykonawcą inwestycji. Drogę poświęcił ks. dziekan Krzysztof Śmigiera.

DTŚ wkroczyła do Gliwic   Widok z wiaduktu DTŚ w kierunku Sośnicy Klaudia Cwołek /Foto Gość DTŚ łączy Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Rudę Śląską, Zabrze i Gliwice. Ma w przeważającej części po trzy pasy ruchu w każdą stronę i bezkolizyjne wjazdy. Ułatwia przemieszczanie się od miasta do miasta i podnosi  atrakcyjność inwestycyjną pobliskich terenów. Po otwarciu pierwszej części „średnicówki” w Gliwicach trasa ma już łącznie około 26 km długości. W Gliwicach wjedziemy na nią z ul. Kujawskiej i autostrady A1.

Na trasie powstały kolejne dwa węzły DTŚ – połączenie z ul. Kujawską, a przede wszystkim węzeł z autostradą A1 – największy na całej trasie wiodącej od Katowic. Jest on zlokalizowany w pobliżu węzła Gliwice-Sośnica, na którym autostrada A1 krzyżuje się z autostradą A4. Skrzyżowanie w kształcie koniczyny powstało 15 m nad ziemią i prawie 10 m nad autostradą. Sam most składa się z trzech osobnych obiektów i ma 450 metrów długości, a wszystkie drogi na węźle razem z łącznicami liczą prawie 3,9 km długości.

W ramach inwestycji powstały wiadukty i most nad Kłodnicą, przebudowano też infrastrukturę i sąsiednie ulice. Wybudowano także 5 obiektów inżynierskich – wiadukty nad torami kolejowymi, ulicami Wschodnią, Błonie i Kujawską oraz most nad Kłodnicą i autostradą A1. Oprócz tego przebudowano m.in. ponad 18 tys. m podziemnej infrastruktury, a także fragmenty ulic oraz taśmociąg nawęglania w rejonie ul. Kujawskiej. Z myślą o naturalnym środowisku powstało m.in. 19 zastępczych zbiorników wodnych dla płazów, 6 przejść pod DTŚ dla zwierząt, 3 przepusty i ponad 14 tys. m ekranów akustycznych.

Budowa trwała ponad dwa lata, inwestycja kosztowała przeszło 287 mln zł.

DTŚ wkroczyła do Gliwic   Tutaj kończy się odcinek G1 i zaczyna będący jeszcze w budowie odcinek G2 Klaudia Cwołek /Foto Gość