Lasy Państwowe mają 90 lat

sz

publikacja 11.09.2014 18:08

W Koszęcinie leśnicy świętowali jubileusz narodowego skarbu. Na obchodach spotkali się przedstawiciele nadleśnictw ze Śląska, Opolszczyzny, Małopolski i województwa świętokrzyskiego.

Lasy Państwowe mają 90 lat Przyznany przez prezydenta RP Złoty Krzyż Zasługi niedawno zmarłemu Jarosławowi Janickiemu odebrała jego żona Stefania Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Uroczystości odbyły się na dziedzińcu Zespołu Pałacowo-Parkowego, gdzie mieści się siedziba Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Przy okazji Regionalnego Święta Lasu wyróżnieni zostali najbardziej zasłużeni dla leśnictwa. Złotym Krzyżem Zasługi prezydent RP uhonorował zmarłego miesiąc temu Jarosława Janickiego, leśniczego leśnictwa Masów. Odznaczenie odebrała jego żona Stefania z rąk wojewody śląskiego Piotra Litwy, który wręczył je w imieniu Bronisława Komorowskiego.

Kolejni wyróżnieni otrzymali Kordelas Leśnika Polskiego, Odznakę Honorową za zasługi dla województwa śląskiego i opolskiego oraz Złotą Odznakę Honorową nadaną Kazimierzowi Szabli, dyrektorowi Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach przez ministra sprawiedliwości za zasługi w pracy penitencjarnej. Otrzymał on też nagrodę Mecenas Silesiae przyznawaną przez Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", który wystąpił na scenie po oficjalnych uroczystościach. Podziękowania i gratulacje złożono również przybyłym na obchody równolatkom Lasów Państwowych.

– Zaledwie kilka lat po I wojnie światowej ówczesny rząd powołał Organizację Gospodarczą Lasy Państwowe, której głównym celem było wtedy powstrzymanie dewastacji polskich lasów, a także partycypacja w procesach odbudowy i scalania Polski – przypomniał w przemówieniu Kazimierz Szabla. – Dzisiaj Śląsk nie jest już czarny, ale zielony. Wiele miast oraz ich dawne elektrownie, wieże wyciągowe kopalń i kominy hut toną w zieleni. Najlepiej widać to z lotu ptaka.

Na zakończenie K. Szabla powtórzył sentencję dobrze znaną leśnikom: "Myślący człowiek zrobi wszystko, żeby zachować bogactwo przyrody, gdyż zdaje sobie sprawę, że jest jej nieodłączną częścią. Jednak człowiek pozostaje zawsze najważniejszy, niezależnie od tego, na jak cennych przyrodniczo obszarach przyszło mu żyć. Traktowanie zaś przyrody jako nietykalne tabu jest równie naganne, jak jej niszczenie". – My, leśnicy, staramy się zatem, aby można było z tego w racjonalny sposób korzystać, rozsądnie zaspokajając potrzeby człowieka i zapewniając jego rozwój, ale także pozostawiając naszym wnukom całe to bogactwo – podkreślił.

Poniżej film przygotowany na 90-lecie Lasów Państwowych:

90 lat Lasów Państwowych
Lasy Państwowe