Mundial św. Jacka

kgj

publikacja 14.06.2014 23:59

Nie mniej walecznie od piłkarzy w Brazylii, ale fair play starali się grać uczestnicy turnieju.

Mundial św. Jacka   Każdy z zawodników pragnął zdobyć taki puchar... Karina Grytz-Jurkowska /GN W reprezentacje trwającego już w Brazylii Mundialu wcieliły się 32 drużyny z diecezji opolskiej, gliwickiej, katowickiej i częstochowskiej, biorące udział w VII Międzydiecezjalnym Turnieju o puchar św. Jacka. Tym razem, prócz kategorii szkoły ponadgimnazjalnej oraz gimnazjum, i do rozgrywek doszły szkoły podstawowe.

- Wynik nie był tak ważny jak integracja młodzieży i rywalizacja w duchu fair play. Przykład radosnego futbolu, bez wulgaryzmów i agresji na boisku dali najmłodsi. Drużyną, która grała w ten sposób, radośnie, na luzie, a nie ostro, i w duchu fair play byli seminarzyści z Katowic i Opola. Zostało to wynagrodzone, bo weszli do najlepszej czwórki - podsumował Adam Kała, organizator.

Przytoczył też wspomnienie jednego z gimnazjalistów, który dwa lata temu w ferworze walki został sfaulowany przez jednego z kleryków. Faulujący podszedł do niego, podał mu rękę i powiedział: "Przepraszam cię, stary...". To dla młodego piłkarza było dużym zaskoczeniem. Pamięta to do dziś, podzielił się też tym ze znajomymi, nauczycielami. - I właśnie o to chodzi, by taką postawę promować - mówi Adam Kała.

W pierwszym dniu w mundialu dla szkół ponadgimnazjalnych strzelono 82 gole, czerwonych kartek było 6, żółtych 17. W drugim, dla szkół gimnazjalnych było 108 goli, czerwonych kartek 2, a żółtych 6. W szkołach podstawowych kartek nie było, a goli strzelono 15.

Świeccy czy klerycy

Mundial św. Jacka   I radość po strzelonym w półfinale golu... Karina Grytz-Jurkowska /GN W pierwszym dniu wśród drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych były różnie sprofilowane zespoły szkół, licea i studenci seminariów duchownych. Uczestnicy przyjechali z Zawadzkiego, Opola, Strzelec Opolskich, Kędzierzyna-Koźla, Krapkowic, Otmuchowa, Raciborza, Gliwic, Rudy Śląskiej, Bytomia i Katowic. Szczególne zainteresowanie wzbudzili studenci WSD im. św. Bonawentury z Katowic-Panewników, którzy na turniej przyjechali w habitach i tak też odjeżdżali.

Po rozgrywkach w grupach w meczach ćwierćfinałowych trzy wyniki wynosiły 1:0 a ostatni rozstrzygnęły dopiero rzuty karne. Ostatecznie w meczu o trzecie miejsce Kamerun (WŚSD Katowice) wygrał z Chorwacją (WMSD Opole) zaś w finale Wybrzeże Kości Słoniowej (ZSE Opole) po zaciętym meczu, rzutami karnymi wygrało z Włochami (ZSP Zawadzkie). Zespół ten zagrał w składzie: Jakub Binkowski, Andrzej Górniak, Łukasz Sierant, Jarosław Zieliński, Michał Konarski, Bartosz Szumski, Mariusz Macioszek, Roman Wacławczyk, Cezary Kowalczyk, Marcel Bartodziej. Opiekunem drużyny był Marek Binkowski.

Tytuł Najlepszego Piłkarza szkół ponadgimnazjalnych przyznano Jakubowi Binkowskiemu z ZSP Zawadzkie a miano Najlepszego Bramkarza przyznano Pawłowi Olszewskiemu z WŚSD Katowice. Statuetkę Króla Strzelców otrzymał Jakub Korbiel z ZSZ Krapkowice.

Fair Play od małego

Mundial św. Jacka   Drużyna LSO Czarnowąsy jest dumna z wywalczonego zwycięstwa Karina Grytz-Jurkowska /GN W drugim dniu rywalizowali zawodnicy najmłodsi: z Suchej, Czarnowąsów, Kadłuba i Grodziska. Szkoły podstawowe rozgrywały mecze systemem "każdy z każdym".

Najlepsza okazała się Chorwacja (PSP Czarnowąsy w składzie: Benedikt Kokot, Arek Kikla, Szymon Malinowski, Piotr Tomala, Kamil Robotycki, Łukasz Robotycki, Paweł Geisler, Mateusz Wastub, Kacper Nowak, Jakub Borkowski, Arek Skuratowicz. Opiekunem drużyny był ks. Mariusz Stafa. Zwyciężyła Brazylię (PSP Sucha), Meksyk (ZPO Kadłub) i Kamerun (NSP Grodzisko). Tytuł Najlepszego Piłkarza Turnieju przypadł Rafałowi Klubikowskiemu z PSP Sucha, najlepszym bramkarzem został Michał Urbańczyk z ZPO Kadłub a Królem Strzelców Piotr Piontek z ZPO Kadłub.

Równolegle grali gimnazjaliści z Truskolasów, Gliwic-Łabęd, Jemielnicy, Strzelec Opolskich, Szymiszowa, Izbicka, Kolonowskiego, Tarnowa Opolskiego, Rogowa, Kielczy, i Woźników.

Mundial św. Jacka   Tym razem największy puchar trafił do zawodników Truskolasu z archidiecezji częstochowskiej Karina Grytz-Jurkowska /GN Z szesnastu drużyn w półfinałowej czwórce znaleźli się: Honduras (ZS Truskolasy), Ghana (PGD Strzelce Opolskie), Ekwador (PG 19 Gliwice-Łabędy) i Niemcy (PG Jemielnica). Po bardzo wyrównanym meczu rzuty karne zdecydowały o wejściu do finału zespołu z Truskolasów, zaś grająca z nimi drużyna ze Strzelec Opolskich uległa też w meczu o brąz gimnazjalistom z Jemielnicy. Ostatecznie puchar pojechał do Truskolasów, a srebro przypadło uczniom z Gliwic-Łabęd (2:0).

Tytuł Najlepszego Piłkarza Szkół Gimnazjalnych otrzymał Mateusz Piśniak z Zespołu Szkół w Truskolasach. Miano Najlepszego Bramkarza przyznano Rafałowi Kaniakowi z PGD Strzelce Opolskie a statuetkę Króla Strzelców Dawidowi Wojtyrze z ZS Truskolasy. Skład zwycięskiej drużyny z ZS w Truskolasach: Krzysztof Kierat, Dawid Wojtyra, Andrzej Bogus, Dorian Matyja, Bartłomiej Kurzacz, Dominik Korzekwa, Mateusz Piśniak, Kacper Dąbrowski, Przemysław Jurczyk, Oskar Bogus. Opiekunem drużyny był Stanisław Wrzesiński.

Jak w Brazylii?

Mundial św. Jacka   O. Kazimierz Pac, pallotyn pracujący w Brazylii, opowiadał, jak tam przeżywany jest mundial Karina Grytz-Jurkowska /GN Puchar wręczał im o. Kazimierz Pac, pallotyn pracujący w Brazylii, w Rio de Janeiro. Opowiadając o podejściu Brazylijczyków do futbolu podkreślał, że w sporcie ważna jest współpraca ze sobą i miłość do piłki, ale przede wszystkim do siebie nawzajem.

- Taki wynik na faktycznym mundialu byłby dużym zaskoczeniem. Zwykle jednak nasz wynik różni się od od tego, co potem oglądamy, ale wprowadza wiele radości. Ten turniej rozwija się z roku na rok - dwa lata temu brało w nim udział 16 szkół, w tym roku już 32, więc to chyba się  sprawdza. Jest to jeden z bardzo dobrych przykładów współpracy we wspólnym dziele wychowania dzieci i młodzieży - podsumowuje ks. Arnold Nowak z Kamienia Śląskiego, fundator jednego z pucharów.

Turniej został zorganizowany wspólnie przez Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Strzelcach Opolskich oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego w ramach projektu „EURO 2012 – w poszukiwaniu wartości”, przy wsparciu wielu organizacji i sponsorów.