Ślązacy na Górze Karmel

ap

publikacja 03.06.2014 15:00

Śląscy samorządowcy zadeklarowali gotowość włączenia się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 roku w Krakowie.

Ślązacy na Górze Karmel Spotkanie organizacyjne na Wydziale Teologicznym UŚ przed ŚDM 2016 w Krakowie Aleksandra Pietryga /GN

- Światowe Dni Młodzieży są już, nie dopiero za dwa lata - powiedział abp Wiktor Skworc, rozpoczynając spotkanie z prezydentami, burmistrzami i delegatami śląskich miast. Metropolita katowicki podkreślił, że młodzież z całego świata przybędzie do Polski i do archidiecezji, by spotkać się z ojczyzną Jana Pawła II i wiarą młodych Polaków. - Proszę samorządy o otwarcie się na młodzież z całego świata, która przybędzie na Śląsk. Niech to nawet będzie w ramach promocji miast. W waszej obecności tu dzisiaj odczytuję wolę współdziałania i gotowość współpracy. Za to osobiście i gorąco dziękuję.

Archidiecezja katowicka zaoferowała organizatorom możliwość przyjęcia 20 tys. młodych pielgrzymów. Prężnie działa Archidiecezjalne Centrum ŚDM, a przygotowania koordynowane są w 6 rejonach: katowickim, chorzowskim, żorskim, tyskim, rybnickim oraz wodzisławskim.

W spotkaniu samorządowców z metropolita katowickim wzięli również udział księża koordynatorzy sześciu rejonów, odpowiedzialni za wszelkie inicjatywy związane z przygotowaniem ŚDM w archidiecezji, rejonach i poszczególnych parafiach.

Samorządowcy jednogłośnie zadeklarowali gotowość włączenia się śląskich miast w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 roku. Wielu cieszyło się, że starania w tym kierunku rozpoczęły się już teraz, kiedy jest jeszcze czas na uwzględnienie tego wydarzenia w budżecie.

XXXI Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie w dniach 26-31 lipca 2016 roku. Ważnym wydarzeniem będzie tydzień poprzedzający główne obchody ŚDM w Krakowie. Wtedy młodzież z całego świata przyjedzie do poszczególnych diecezji na Tydzień Misyjny, inaczej nazywany również Dniami w diecezjach. Na ten czas Polska przybierze nazwę "Campus Misericordiae", a archidiecezja katowicka będzie "Górą Karmel". - To jest czas i przestrzeń do zagospodarowania dla parafii i miast - powiedział ks. Marcin Wierzbicki, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

Ks. Krzysztof Biela, moderator ds. nowej ewangelizacji w archidiecezji katowickiej, przedstawił priorytety, które należy uwzględnić przy współpracy pomiędzy organizatorami ŚDM na etapie diecezjalnym a samorządami miast. Po pierwsze jest to promocja, czyli pomoc samorządów w przygotowanie materiałów promocyjnych naszego regionu w różnych wersjach językowych, a także darmowe aplikacje na wszystkie mobilne systemy i współpraca z mediami lokalnymi. W punkcie drugim znalazła się kultura i promocja tradycji, następnie kwestia przygotowania rozrywki dla uczestników ŚDM i możliwości korzystania przez nich z obiektów rekreacyjnych miast. - Bardzo istotną sprawą pozostaje transport - przypomniał ks. Biela. - Proponujemy, by wzorem innych państw uczestnicy ŚDM 2016 roku, mieli zapewnione specjalne promocyjne bilety umożliwiające poruszanie się pojazdami komunikacji miejskiej, jak i wstęp do wyznaczonych obiektów rekreacyjnych.

Kolejną sprawą jest bezpieczeństwo uczestników ŚDM. - Apelujemy o współpracę z organami służb bezpieczeństwa, zabezpieczenie młodzieży przed upałem (woda, zraszacze) i udzielenie natychmiastowej pomocy medycznej, gdy zajdzie taka potrzeba - prosił moderator ds. nowej ewangelizacji.

W styczniu 2015 roku w archidiecezji katowickiej odbędzie się peregrynacja symboli ŚDM - krzyża oraz ikony Matki Bożej. Także w tych wydarzeniach uczestniczyć będą samorządowcy, wspierając archidiecezję w ich organizacji i udostępniając przestrzeń publiczną.