Znamy trzech finalistów

Klaudia Cwołek

publikacja 09.04.2014 16:14

Diecezjalny etap Konkursu Wiedzy Biblijnej zakończony.

Znamy trzech finalistów Jury konkursu Klaudia Cwołek /GN

W Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach odbył się etap diecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Składał się on z dwóch części: pisemnej, w której uczestniczyło 76 osób, i ustnej dla 7 osób, które najlepiej napisały tekst. Spośród nich do finału w Niepokalanowie przeszli: Bogdan Gulba z II LO w Tarnowskich Górach, Patryk Paszko z Technikum nr 4 w Bytomiu i Jakub Żurek z Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych w Zabrzu.

Uczestnicy konkursu musieli wykazać się znajomością 1 i 2 Księgi Królewskiej oraz Ewangelii wg św. Marka wraz ze wstępami, przypisami i komentarzami oraz słowniczkiem. Obowiązywał najnowszy przekład z języków oryginalnych, wydany przez Edycję Świętego Pawła.

– Nie przygotowywałem się jakoś szczególnie długo, myślę, że na miesiąc przed konkursem zacząłem czytać Pismo Święte – mówi Bogdan Gulba. – Jestem tutaj dlatego, że jest to też forma świadectwa wiary i ciekawa forma poznawania Pisma Świętego, zagłębiania się w słowie Bożym, które jest do nas kierowane – uważa. Z paulińskiego wydania Biblii korzysta już od jakiegoś czasu, ale fragmenty potrzebne do konkursu czytał w tej wersji po raz pierwszy.

– Poziom uczestników był bardzo wysoki, sporo trzeba było się przygotowywać do podjęcia tego trudu – ocenia ks. Marek Pyka, przewodniczący jury. –  Myślę, że to jest też zasługa katechetów i katechetek – podkreśla.

– Po raz pierwszy uczniowie korzystali nie z Biblii Tysiąclecia, jak dotychczas, tylko z Pisma Świętego wydania paulińskiego – mówi Teresa Piwar z jury konkursu. – Poziom jest mniej więcej podobny do poprzednich lat. Pytania były trudne, z roku na rok są trudniejsze. Od kilku lat układane są na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, poprzednie były przygotowywane na Uniwersytecie Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, więc zmieniła się trochę opcja – dodaje.

W części pisemnej nikomu nie udało się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Natomiast w części ustnej wszyscy finaliści uzyskali największą ilość punktów, odpowiadając na te same trzy pytania.

Zestaw pytań ustnych, na które odpowiadało siedem osób, walczących o przejście do finału:

  1. Co znaczy termin „mesjasz” (1 Krl 1, 34 i przyp.)
  2. Ile lat trwała budowa domu Pana, a ile pałacu królewskiego Salomona? (1 Krl 6, 38–7, 1)
  3. Kogo symbolizuje winnica, niegodziwi dzierżawcy, gospodarz, słudzy i syn gospodarza z przypowieści Jezusa? (Mk 12, 1–12 i przyp.)

Znamy trzech finalistów   Finaliści XVIII Konkursu Wiedzy Biblijnej z diecezji gliwickiej: Jakub Żurek, Patryk Paszko i Bogdan Gulba Klaudia Cwołek /GN

Poprawne odpowiedzi:

  1. Pomazaniec, namaszczony, Chrystus.
  2. Budowa domu Pana – siedem, budowa pałacu – trzynaście lat.
  3. Winnica – Izrael, dzierżawcy – przywódcy narodu, gospodarz – Bóg, słudzy – prorocy, syn– Jezus.