Informatyczne wrota

xpł

publikacja 09.01.2014 16:47

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zyskał 10 laboratoriów komputerowych z 415 stanowiskami w Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych.

Informatyczne wrota Budynek Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach ma kształt otwartej książki ks. Paweł Łazarski /GN

Oddany do użytku obiekt ma m.in.: ponad 800 mobilnych i stacjonarnych stanowisk komputerowych rozmieszczonych na 7 tys. mkw. powierzchni, 3 sale konferencyjne, salę audytoryjną mieszczącą 200 osób, czytelnię multimedialną i 155 miejsc czytelniczych. Budynek Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych (CNTI) został zaprojektowany w formie otwartej książki skierowanej w stronę kampusu uniwersyteckiego. Z okazji oddania do użytku budynku CNTI w krypcie duszpasterstwa akademickiego w kościele Opatrzności Bożej w Katowicach została odprawiona Msza św., w której bardzo licznie wzięli udział pracownicy naukowi UE. Potem miało miejsce uroczyste posiedzenie Senatu i Rad Wydziałów UE w auli im. Józefa Lisaka, podczas którego wręczono odznaczenia państwowe, promocje doktorskie i habilitacyjne oraz wyróżnienia i stypendia.

Po południu uroczystego otwarcia CNTI dokonali rektor UE prof Jerzy Żabiński, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk oraz prezydent Katowic Piotr Uszok. Każdy z nich zabrał na pamiątkę fragment przeciętej wstęgi. Rektor UE prof. Leszek Żabiński podziękował inicjatorom, projektantom, menedżerom i wykonawcom tego budynku. - Ten budynek został już nazwany informatycznym wrotami Katowic - wyjaśnił rektor. - Oby ten obiekt funkcjonował dobrze dla środowiska akademickiego, miasta i całego regionu - dodał.

Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk przypomniał, że to dzieło nie powstało ze środków unijnych. Zostało wsparte z budżetu państwa. - To jest pomysł na Śląsk, aby przełamywać  stereotypy. Na tym terenie małym, z punktu widzenia administracyjnego, jest ponad  40 uczelni wyższych i blisko 180 tys studentów - zaznaczył wojewoda. - Myślimy o przyszłości aglomeracji i naszego miasta przez pryzmat rozwoju nowoczesnych technologii. Jestem przekonany, ze to miejsce będzie kuźnią kadr dla tego rodzaju usług - powiedział prezydent Katowic Piotr Uszok. Dodał, że w jego przekonaniu przybyła Katowicom kolejna ikona architektoniczna, która może zdobyć nagrody w wielu konkursach. Kierowcy jadący przez Katowice drogą krajową nr 86 z Sosnowca w stronę węzła autostradowego Murckowska mogą sami ocenić piękno tego obiektu.

Nowy budynek pobłogosławił abp Wiktor Skworc. Wcześniej wspólną modlitwę "Ojcze nasz" poprowadził pastor z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. - Dziękujmy tym, którzy podejmowali decyzję o budowie, bo dzięki temu pieniądze społeczne zostały pięknie ulokowane i mają wspaniałe przeznaczenie, które trzeba teraz dobrze wykorzystać. Dlatego liczymy na naukowców i na studentów, bo to wy jesteście przyszłością polskiej nauki. Świetnie, że państwo i społeczeństwo w was, młodych, inwestuje - powiedział metropolita katowicki.

CNTI posiada tarasy widokowe, które przy sprzyjającej pogodzie mogą być miejscem pracy dzięki bezprzewodowemu podłączeniu do internetu. Na dachu znajdują się nowoczesne systemy solarne. W gmachu CNTI jest też zintegrowany system wideokonferencyjny zaś laboratoria komputerowe będą pracować "w chmurze". W czytelni multimedialnej jest stały dostęp do zbiorów bibliotek wydziałowych. - Czytelnia zapewnia dostęp do wszystkich baz elektronicznych na serwerze naszej uczelni. Można przeglądać wszystko na miejscu. Tylko trzeba będzie szkolić studentów - mówi Teresa Kuc pracująca w czytelni. - Tu na tym poziomie mamy zbiory, których rok wydania zaczyna się od 2002 r.. W magazynach piętro niżej mamy wszystkie wydania do 2002 r. Nasz księgozbiór jest ściśle wyselekcjonowany, bo był zbierany pod kątem konkretnych czytelników, którzy zgłaszali nam swoje zapotrzebowanie i to zarówno studenci jak i pracownicy naukowi - dodaje.

CNTI poszerzy możliwość kształcenia w zakresie technologii informatycznej we wszystkich zawodach ekonomicznych i menadżerskich. CNTI ma stać się zapleczem dla biznesu, miejscem spotkań, konferencji i dyskusji branżowych. Dzięki nowoczesnemu budynkowi Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach staje przed nowymi możliwościami uczestniczenia w projektach łączących świat nauki i biznesu oraz w międzynarodowych konsorcjach badawczych.