Królewski instrument z Lubszy

Mira Fiutak

publikacja 13.09.2013 22:55

Organy nie są nowe, ale właśnie rozpoczyna się nowy czas dla tego instrumentu. Po raz pierwszy w tym nowym, pełnym brzmieniu usłyszano je podczas koncertu prof. Juliana Gembalskiego.

Królewski instrument z Lubszy   Biskup Jan Kopiec pobłogosławił odrestaurowane organy Mira Fiutak /GN Odrestaurowane organy w kościele św. Jakuba Starszego Apostoła w Lubszy 12 września pobłogosławił bp Jan Kopiec, który przewodniczył również Eucharystii. Wydarzenie to zbiegło się z dwiema ważnymi datami – wspomnieniem Matki Bożej Piekarskiej i 330. rocznicą odsieczy wiedeńskiej. – Chcemy podzielić się z wszystkimi tą radością z odrestaurowanych organów, prawie nowych, bo to niemały trud, a trud powinien być pobłogosławiony – powiedział na rozpoczęcie proboszcz parafii ks. Lucjan Kolorz.

Praca nad renowacją instrumentu trwała przez rok. Organy z kościoła w Lubszy zostały wykonane przez Firmę Schlag und Söhne ze Świdnicy. Nie wiadomo, czy zbudowano je tutaj czy zostały przeniesione z innego miejsca. Znawcy oceniają, że pochodzą prawdopodobnie z przełomu XIX i XX wieku. Koszt ich odrestaurowania wyniósł 270 tys. złotych, wszystko sfinansowali parafianie, znaczną część tego pokrył jeden ofiarodawca pochodzący z tej parafii.

Autorem projektu rekonstrukcji organów jest prof. Julian Gembalski, a wykonawcą tej pracy mgr inż. Henryk Hober z Olesna. Po Eucharystii wierni zebrani w kościele mogli usłyszeć pełne brzmienie 18-głosowych obecnie organów podczas koncertu w wykonaniu prof. Juliana Gembalskiego. W jego programie znalazła się między innymi Toccata i fuga d-moll Bacha, co, jak podkreślił wykonawca, może być prawdziwym sprawdzianem dla klasy instrumentu.

Królewski instrument z Lubszy   Organy w kościele w Lubszy Mira Fiutak /GN – W tym dzisiejszym koncercie spełnia się wielowiekowa tradycja – zauważył ks. dr Franciszek Koenig z referatu ds. muzyki kościelnej gliwickiej kurii. – Profesor, który projektuje instrument, daje fundamentalne założenia dla niego, ma prawo na nim grać jako pierwszy. Tak czynił Jan Sebastian Bach, tak samo dzisiaj czyni prof. Julian Gembalski – dodał. Przybliżył też słuchaczom rolę, którą przez wieki odgrywał i nadal odgrywa ten instrumentu w liturgii.

Po koncercie, nagrodzonym długimi oklaskami na stojąco, bp Jan Kopiec powiedział:  – Słuchając tego wspaniałego instrumentu, nie sposób nie pomyśleć, że chociaż ręce ludzkie go uczyniły, to można z niego wydobyć tyle wspaniałego przeżycia i treści. Jednak do tego potrzeba umiejętnych rąk, żeby stworzyć tak wspaniały instrument, i żeby wydobyć z martwego przedmiotu tyle wspaniałego przeżycia – powiedział biskup gliwicki, doceniając pracę autora prac związanych z odrestaurowaniem organów, jak również autora projektu rekonstrukcji. – Oby te organy nie musiały długo czekać, by je znowu uruchomić i by dały wiele radości duchowej i prawdziwą ucztę artystyczną – dodał.

– To jest pierwszy lubszecki koncert organowy. Bardzo chciałbym, żeby były następne – powiedział na zakończenie proboszcz parafii ks. Lucjan Kolorz, proponując, żeby podobne koncerty odbywały się tu cyklicznie.