Więcej modlitwy dla misji

Mira Fiutak

publikacja 11.05.2013 17:32

Umisyjniajcie wszystko co się da w parafiach. Nie trzeba tworzyć niczego nowego, tylko nadawać misyjny rys temu, co już jest - powiedział ks. Maciej Górka do przedstawicieli grup działających w diecezji.

Więcej modlitwy dla misji Ks. Maciej Górka odpowiedzialny za grupy misyjne w diecezji Mira Fiutak /GN

Osoby zaangażowane w pracę grup misyjnych w diecezji gliwickiej spotkały się 10 maja w gliwickiej katedrze na Eucharystii, a następnie w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II. – Kontekst głoszenia Ewangelii dzisiaj jest taki sam jak w czasach św. Pawła: u jednych Ewangelia budzi zachwyt, w innych nienawiść. Chodzi o to, żeby tak jak on zachować w tej sytuacji równowagę. Mieć jasną, klarowną motywację i nie zniechęcać się. Również naszym zadaniem, tak jak św. Pawła, jest umacnianie braci w wierze. Tak wielu jest dziś zagubionych, szukających wsparcia. Nie każdy przyjdzie do księdza, a do was tak – powiedział, nawiązując do czytań tego dnia, ks. Maciej Górka, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych diecezji gliwickiej. – Wasze działanie to nie jest byle co. Często miłosierdzie ograniczamy do dawania. A chodzi o to, żeby słuchać kto woła i o co prosi, a nie skupiać się na sobie. Czasem ceną takiego działania jest niezrozumienie, odrzucenie czy wyśmianie. Ale dla Pana Jezusa warto nawet być wyśmianym – dodał.

Gościem spotkania misyjnego w Gliwicach był ks. Jarosław Zawadzki, który od sześciu lat pracuje na misjach w Czadzie. Docenił pomoc materialną kierowaną do krajów misyjnych. Jednak za najważniejsze uznał modlitwę i dzielenie się swoją wiarą. Parafia, w której pracuje obejmuje 160 wiosek, jest w niej ośrodek zdrowia prowadzony przez siostry zakonne i działa szkoła katolicka.

– Dwa lata temu Kościół w Czadzie świętował 75-lecie przybycia pierwszych misjonarzy. My w Europie, którzy mamy tak długą historię chrześcijaństwa, możemy dać przykład silnej wiary. W naszej parafii w Czadzie jest podejmowanych wiele akcji, wiele się robi, ale wiara ludzi jest bardzo płytka. Są akcje, ale nie ma życia duchowego – zauważył ks. Zawadzki, dodając, że problem słabej wiary dotyczy również księży i katechistów, którzy dbają o rozwój innych, a także wszystkich świeckich. Czad w 70-80 procentach jest krajem muzułmańskim, 20 procent mieszkańców stanowią chrześcijanie.

Justyna Brzezińska we wrześniu rozpocznie w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie przygotowanie do wyjazdu na misje, jako misjonarka świecka. Na spotkaniu przybliżyła wszystkim ważny dokument papieża Benedykta XVI – adhortację apostolską „Africae munus”. Ks. Maciej Górka rozdał różańce przekazane przez Ojców Białych z Lublina, ze zgromadzenia Misjonarzy Afryki z prośbą o modlitwę za misje.

Krystyna Malicka przypomniała, że w niedziela zesłania Ducha Świętego, 19 maja, jest dniem ofiarowania swojego cierpienia w intencji misji, a 24 maja Benedykt XVI ustanowił dniem modlitwy i postu za Kościół w Chinach.