20 lat Radia Plus

Ks. Waldemar Packner

publikacja 22.04.2013 18:54

Pierwszą audycję nadało w południe 12 kwietnia 1993 roku. Był to drugi dzień Wielkanocy, a z świątecznym pozdrowieniem zwrócił się wtedy do słuchaczy ówczesny biskup gliwicki Jan Wieczorek.

20 lat Radia Plus Po Mszy odbyło się spotkanie pracowników radia i zaproszonych gości Ks. Waldemar Packner/GN

Początkowo rozgłośnia nosiła nazwę Puls. Jak argumentował jej założyciel ks. Mikołaj Skawiński, radio miało być zawsze na pulsie diecezjalnych wydarzeń. 20 lat pokazało, że tak właśnie było. W pamięci zapisały się przede wszystkim dwa wydarzenia. – Pierwsze to wielka powódź w 1997 roku, kiedy to nasza rozgłośnia koordynowała akcją zbierania darów oraz informowała na bieżąco o wszystkim, co wiązało się z tragedią powodzi – wyjaśnia Michał Loskot, prezenter, właściwie od samego początku związany z gliwicką rozgłośnią. Drugie wydarzenie, to pamiętna wizyta w Gliwicach Jana Pawła II w czerwcu 1999 roku. Papież, z powodu choroby, nie przybył w zaplanowanym dniu 15 czerwca. Na drugi dzień wieczorem pojawiła się informacja, że papież przyjedzie do Gliwic 17 czerwca. – Na przygotowanie i poinformowanie o tym zostało kilka godzin. Wszyscy z odbiornikami przy uchu całą noc śledzili najnowsze wiadomości, a na spotkanie z papieżem spontanicznie przyszło ponownie ponad pół miliona ludzi – wspomina M. Loskot. Wielu o niespodziewanej wizycie Jana Pawła II dowiedziało się słuchając gliwickiej rozgłośni.

Ważnym momentem w historii radia było jego włączenie w struktury sieci katolickich rozgłośni, która od 1998 roku rozpoczęła nadawanie pod nazwą Radio Plus, co wiązało się ze zmianą nazwy gliwickiej rozgłośni. 1 stycznia 1999 r. oficjalnie zmieniono nazwę na Radio Plus Gliwice. Dziesięć lat później – wraz z poszerzeniem zasięgu nadawania – rozgłośnia przyjęła nazwę Radio Plus Śląsk i tak jest do dzisiaj. Anteny nadawcze rozgłośni pozwalają na emisję sygnału do wszystkich mieszkańców diecezji gliwickiej i byłego województwa katowickiego.

20 lat Radia Plus   Mszy w kościele św. Antoniego w Gliwicach przewodniczył ks. Krzysztof Domoracki, kanclerz kurii, koncelebrowali księża związani z rozgłośnią Ks. Waldemar Packner/GN Gdy w 2000 r. ks. Mikołaj Skawiński został proboszczem w Kozłowie, jego następcą został ks. dr Sebastian Marecki, który kierował rozgłośnią przez 12 lat. W 2012 roku nowym dyrektorem rozgłośni został Edward Rudolf Donga.

W ciągu 20 lat przez radio przewinęło się wielu ważnych ludzi, wśród których byli przemierzy, ministrowie, posłowie, senatorowie, a niektórzy dziennikarze z gliwickiej rozgłośni przeszli do pracy w mediach ogólnopolskich, jak choćby Jakub Porada (TVN), Mirosław Cichy (TVP) czy Adam Sosnowski (RFM FM).

Rocznicę świętowano skromnie. – Bo i czasy trudny, borykamy się z wieloma problemami, więc nie czas na huczne obchodzenie rocznicy – powiedział obecny dyrektor rozgłośni.

22 kwietnia, punktualnie o godz. 12, odbyła się Msza w kościele św. Antoniego w Gliwicach-Wójtowej Wsi, na terenie której znajduje się siedziba radia. Przewodniczył jej ks. Krzysztof Domoracki, kanclerz kurii gliwickiej, a koncelebrowali księża w różny sposób związani z rozgłośnią: Jan Rosiek, Sebastian Marecki, Robert Urbańczyk, Grzegorz Skop oraz Stefan Ziaja. – Zadaniem dziennikarza jest nazywanie rzeczy po imieniu, a więc dążenie do prawdy. Prawdą jest Chrystus – powiedział ks. Domoracki. Podkreślił, że dziś głos Chrystusa ma być słyszany, bo we współczesnym świecie robi się wszystko, aby był zagłuszany. – Dziękuję za waszą pracę, za to, że dzięki wam wielu ludzi może usłyszeć o Chrystusie i znaleźć drogę, której poszukuje – powiedział kanclerz gliwickiej kurii.

Od kilku tygodniu zmienił się program gliwickiej rozgłośni. Nowością jest codzienne pasmo wieczorne, rozpoczynające się o godz. 19, w którym pojawiają się audycje religijne, z transmisją Radia Watykan włącznie. Również pasmo poranne nadawane jest z Gliwic. Prowadzone jest dynamiczne, jako radio towarzyszące ludziom będącym za kierownicą.