• facebook
 • rss
 • Abp Gądecki: "Nie tylko towarzyszyć Chrystusowi, ale dzielić z Nim Jego losy"

  red.

  |

  BP KEP

  dodane 08.01.2018 12:35

  Publikujemy życzenia przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski dla biskupa Andrzeja Iwaneckiego.

  Warszawa, dnia 7 stycznia 2018 roku
  W Święto Chrztu Pańskiego 

  Ekscelencjo,
  Najdostojniejszy Księże Biskupie,

  diecezja gliwicka, a wraz z nią Kościół w naszej ojczyźnie, radują się dzisiejszą uroczystością. W imieniu Konferencji Episkopatu Polski chciałbym złożyć serdeczne życzenia z okazji przyjęcia święceń biskupich.

  W posynodalnej adhortacji Pastores Gregis św. Jan Paweł II pisał: „przez akt miłości, którym Jezus ustanawia Apostołów, powołuje zarazem tych Dwunastu, by dzielili z Nim Jego życie”. Chciałbym więc – w pierwszej kolejności – życzyć Księdzu Biskupowi, aby jego pasterskie posługiwanie wypełniało pragnienie, aby nie tylko towarzyszyć Chrystusowi w wypełnianiu Jego misji, ale aby dzielić z Nim Jego losy. I życie, i śmierć, i radość, i smutek, i służba, i ofiara – jak były częścią życia naszego Pana, tak muszą stać się częścią Twojego, biskupiego życia.

  Ponadto – jak kontynuował papież – „przemiana ontologiczna dokonująca się poprzez konsekrację, polegającą na upodobnieniu do Chrystusa, wymaga stylu życia, w którym przejawiałoby się »przebywanie z Nim«”. Życzę więc, aby Twoja codzienna biskupia posługa brała swój początek w zażyłej komunii z Ojcem, którego Chrystus jest doskonałą ikoną. Niech z niej wyrasta miłość pasterska i odwaga, zapał głoszenia słowa i szafowania sakramentów świętych, troska o wykluczonych oraz pomoc najuboższym.

  Niech Maryja – Święta Matka Boga – stanie się dla Księdza Biskupa „mistrzynią w słuchaniu i w gotowości wypełniania słowa Bożego (…), mistrzynią wytrwałości w wierze, ufnej nadziei i gorącej miłości”.

  Jej matczynemu wstawiennictwu życie i posługę Księdza Biskupa powierzam,

  + Stanisław Gądecki
  Arcybiskup Metropolita Poznański
  Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
  Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół