• facebook
 • rss
 • Święta bez granic

  Klaudia Cwołek Klaudia Cwołek

  dodane 21.12.2017 12:35

  Boże Narodzenie w plenerze Nikiszowca - to jedyny taki obraz autorstwa Erwina Sówki. Można go zobaczyć na Bożonarodzeniowej wystawie w Bytomiu.

  Obraz został wczoraj zaprezentowany podczas wernisażu w Muzeum Górnośląskim, gdzie została otwarta wystawa „Pod betlejemską gwiazdą – Boże Narodzenie bez granic”.

  – Jest to pierwszy i jedyny na razie taki obraz Erwina Sówki. Powstał w 2015 roku. Przy okazji pierwszej kolędy, która nawiedziła jego pracownię i dom, został poświęcony przez jego proboszcza. Po roku rozmów, próśb i rezerwacji, ten jedyny o tej tematyce obraz trafił do Muzeum Górnośląskiego – mówił na wernisażu Leszek Jodliński, dyrektor placówki.

  Świąteczna wystawa została przygotowana w trzech połączonych ze sobą salach budynku przy ul. W. Korfantego.

  Jedna z figurek Dzieciątka   Jedna z figurek Dzieciątka Klaudia Cwołek /Foto Gość

  W pierwszej części można zobaczyć szopki, obraz Erwina Sówki i dzieła innych artystów. W drugiej umieszczone zostały figurki Dzieciątka (najmniejsza nie ma nawet 1 cm) i kartki świąteczne (od 1898 do zeszłego roku). W ostatniej sali zaprezentowane zostały szopki afrykańskie, wszystkie ze zbiorów Grzegorza Sztymali.

  O tej różnorodnej kolekcji na wernisażu opowiedziała Anna Grabińska-Szczęśniak, kierownik działu etnografii. Zwróciła uwagę między innymi na podobieństwa i różnice w tworzeniu szopek Bożonarodzeniowych. Nawet w śląskich betlejkach, które na pierwszy rzut oka są do siebie podobne, można dojrzeć odmienne rozwiązania.

  Wystawa będzie czynna do 4 lutego. Można ją zwiedzać także w drugi dzień świąt, 26 grudnia od 14.00. Wstęp będzie wtedy wolny. Również 26 grudnia o 15.30 w gmachu głównym muzeum przy pl. Jana III Sobieskiego odbędzie się Bożonarodzeniowy koncert pastorałek i pieśni Lutra w wykonaniu Jolanty Literskiej, wstęp 10 zł.

  Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Górnośląskiego i Anna Grabińska-Szczęśniak, kierownik działu etnografii podczas wernisażu wystawy   Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Górnośląskiego i Anna Grabińska-Szczęśniak, kierownik działu etnografii podczas wernisażu wystawy Klaudia Cwołek /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół