• facebook
 • rss
 • Sesja synodu z nominacją biskupią

  Klaudia Cwołek Klaudia Cwołek

  dodane 18.11.2017 11:44

  Podczas obrad biskup gliwicki podał informację o nominacji biskupa pomocniczego i czterech nowych prałatach w diecezji.

  Mszą św. w katedrze gliwickiej rozpoczęło się II zebranie plenarne synodu diecezjalnego. Eucharystii przewodniczył bp Jan Kopiec. W homilii zwrócił uwagę na potrzebę jedności, problem zaniedbań we wspólnym organizmie Kościoła i wywyższania się. Zakończył apelem o działania, które budują. - Bo jeżeli Chrystusowi wierzymy, to bądźmy uczciwi wobec Niego - powiedział.

  Razem z biskupem Mszę św. koncelebrowali m.in. ks. Marcin Królik, wikariusz generalny, i ks. Robert Urbańczyk, sekretarz synodu, oraz inni członkowie powołani na synod.

  Obrady II sesji plenarnej odbyły się w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II. W pierwszej części do południa omawiany był dokument dotyczący kultury i sztuki sakralnej. W dyskusji poruszano problemy archiwizacji, powołania muzeum diecezjalnego i potrzebę dobrej strony internetowej kurii. Dyskutowane były też zasady kontaktów z mediami, w tym relacji z dziennikarzami w sytuacjach kryzysowych.

  W południe, po modlitwie Anioł Pański, biskup gliwicki Jan Kopiec ogłosił, że papież Franciszek mianował ks. prałata Andrzeja Iwaneckiego, proboszcza parafii św. Franciszka w Zabrzu, biskupem pomocniczym w Gliwicach [Relacja TUTAJ]. Biskup gliwicki podał też do wiadomości, że Ojciec Święty mianował kapelanami Jego Świątobliwości (powszechnie nazywanych prałatami) czterech księży diecezji gliwickiej. Są to: ks. Rudolf Halemba, emerytowany proboszcz parafii Trójcy Świętej w Wieszowie, obecnie diecezjalny ojciec duchowny; ks. Piotr Kansy, proboszcz parafii św. Anny w Gliwicach-Łabędach; ks. Herbert Jeziorski, emerytowany proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Bytomiu-Suchej Górze, oraz ks. Piotr Puchała, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wojsce.

  Po przerwie w drugiej części obrad w głosowaniu przyjęto dokument dotyczący kultury i sztuki sakralnej. Później zaczęła się prezentacja i dyskusja nad dokumentem o liturgii i muzyce kościelnej. Wobec dużej liczby różnorodnych uwag i poprawek poprzez głosowanie został on skierowany do dalszych prac. 

  Uczestnicy synodu   Uczestnicy synodu Klaudia Cwołek /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół