• facebook
 • rss
 • Patron ludzi z pasją

  Klaudia Cwołek Klaudia Cwołek

  dodane 04.11.2017 15:16

  W Toszku odbyła się uroczystość wprowadzenia relikwii św. Huberta, przywiezionych z Belgii.

  Zostały one sprowadzone do naszej diecezji dzięki staraniom ks. Rafała Przybyły, diecezjalnego duszpasterza miłośników koni, i prezesa stowarzyszenia „Hubertus”.

  Spotkanie zorganizowano w dniu liturgicznego wspomnienia św. Huberta, które przypada 3 listopada.

  Rozpoczęło się ono w kościele parafialnym w Toszku od koncertu Rekonstrukcyjnej Orkiestry Dętej Ułanów Śląskich. Po nim odbyła się Msza św., sprawowana przez proboszcza parafii ks. Sebastiana Bensza i ks. Rafała Przybyłę.

  Na wspólnej modlitwie spotkali się miłośnicy koni, myśliwi i leśnicy. Obecni byli m.in. członkowie Koła Łowieckiego „Cietrzew” oraz Stowarzyszenia Miłośników Koni „Hubertus”.

  W kazaniu ks. Rafał Przybyła przybliżył postać św. Huberta, mówiąc o jego „wielkiej rodzinie”, czyli ludziach, którym powierzono troskę o dziedzictwo przyrody.

  Podkreślił, że św. Hubert jest wzorem oddawania Bogu swojej pasji i tego wszystkiego, co w życiu czynimy. Przypomniał też nauczanie św. Tomasza z Akwinu, że kontemplując piękno, możemy dojść do poznania Boga. Zwrócił też uwagę na wartość pamięci o zmarłych.

  Po Mszy każdy miał też okazję osobiście uczcić relikwie, które stanowi kostka św. Huberta. Pochodzą one z Liège w Belgii, gdzie święty posługiwał.

  Do naszej diecezji trafiły przez Warszawę, gdzie przywiózł je znajomy ksiądz. Będą one na stałe związane duszpasterstwem miłośników koni diecezji gliwickiej.

  Św. Hubert żył na przełomie VII i VIII wieku. Według legendy nawrócił się po zobaczeniu jelenia z krzyżem jaśniejącym pośród poroża. Był biskupem Liège. Jest patronem jeźdźców konnych, myśliwych, leśników, epileptyków oraz matematyków.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół