• facebook
 • rss
 • Nowa nazwa, ta sama osoba

  Magdalena Kielnar

  dodane 18.10.2017 23:18

  Już nie imię błogosławionej, ale świętej Matki Teresy z Kalkuty nosi skwer w Bytomiu.

  Na skwerze przy zbiegu ulic Strzelców Bytomskich, Piłsudskiego i Wożniaka w Bytomiu odbyła się uroczystość oficjalnej zmiany nazwy placu imienia Matki Teresy z Kalkuty. Dotychczas nosił on nazwę błogosławionej, ale misjonarka Miłości jest już świętą.

  Wszystkich zgromadzonych przywitała Danuta Szczepańska, liderka Ruchu Maitri w Bytomiu, który organizował wydarzenie. Podkreśliła, że część osób biorących udział w uroczystości była na skwerze, kiedy nadawano mu imię Matki Teresy z Kalkuty. Przybyli powtórnie, by cieszyć się z upamiętnienia jej już jako świętej.

  Danuta Szczepańska zwróciła również uwagę na miejsce, w jakim znajduje się skwer. Graniczy on z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. - Pomódlmy się również za wszystkich mieszkańców Bytomia potrzebujących pomocy - mówiła w nawiązaniu do działalności Matki Teresy, która nigdy i nikomu tej pomocy nie odmówiła.

  Robert Dederko, zastępca prezydenta miasta, odczytał uzasadnienie zmiany nazwy, które formalnie zostało zatwierdzone przez Urząd Miejski. Z racji tego, że do placu nie przylegają żadne budynki, nie dezorganizowało to porządku administracyjnego.

  Poświęcenia tablicy, miejsca i wszystkich zgromadzonych dokonał brat Łukasz Kopeć, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, na terenie której znajduje się skwer. Wspólnie z wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej odsłonił także zaktualizowaną tablicę upamiętniającą postać zakonnicy. Następnie odmówiona została litania do świętej. Była też możliwość uczczenia relikwii.

  Na skwerze został również odsłonięty baner "św. Matka Teresa z Kalkuty do współczesnych" z cytatami świętej zapisanymi w dwóch językach - polskim i angielskim. Następie w pobliskim kościele ojców kapucynów odmówiony został Różaniec z rozważaniami Matki Teresy, a po nim odprawiono uroczystą Mszę Świętą.


  Zobacz fotorelację z uroczystości w GALERII ZDJĘĆ. Tablica pamiątkowa   Tablica pamiątkowa Magdalena Kielnar

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół