• facebook
 • rss
 • Uczył nas Kościoła, w którym są relacje

  mf/ Centrum Formacji Duchowej

  dodane 09.10.2017 12:13

  - Możemy z przekonaniem powiedzieć, że uczył nas Kościoła, w którym są więzi, w którym są relacje. Uczył nas Kościoła, w którym jest miłość - mówił ks. Krzysztof Wons SDS na zakończenie sesji rekolekcyjnej, wspominając ks. Krzysztofa Grzywocza.

  Podczas weekendowej sesji, trwającej od 6 do 8 października w Centrum Formacji Duchowej, zaprezentowana została księga pamiątkowa poświęcona ks. Krzysztofowi Grzywoczowi, który w sierpniu zaginął w Alpach Szwajcarskich. Od lat współpracował z domem formacyjnym salwatorianów w Krakowie i to on podczas ostatniego weekendu miał prowadzić sesję na temat „Uczucia kochane”.

  Ks. Krzysztof Wons, dyrektor CFD w Krakowie, w homilii odniósł się do troski o relacje w Kościele. Nawiązał do czytań z niedzielnej liturgii - obrazu winnicy z księgi Izajasza i przypowieści o przewrotnych rolnikach z Ewangelii wg św. Mateusza.

  - Kościół bez relacji to szkielet instytucji. Instytucji ważnej, ale ważnej tylko dlatego, by chronić relacje, by chronić w niej więzi, by chronić miłość - to najlepsze wino - zauważył. Zwrócił uwagę na to, że winnicy nie zniszczyli nieprzyjaciele z zewnątrz. - Zniszczyli ją ci, którzy w niej pracowali. To jest największy dramat i największa tragedia, jaka może się przydarzyć Kościołowi, kiedy relacje w nim są ranione, niszczone przez tych, którzy mieli wydawać plony i Panu je przedstawiać! A dzieje się tak wtedy, kiedy człowiek żyje tylko dla siebie, kiedy chce być dziedzicem własnego życia, kiedy jego potrzeby, często nieopanowane, są ważniejsze od miłości, którą Bóg chce pielęgnować w swojej winnicy - dodał.

  Prosił o modlitwę „aby nigdy w Kościele nie zabrakło tych, którzy będą uczyli miłości, którzy nie będą niszczyć relacji i więzi, ale będą uczyli, jak je budować”.

  W spotkaniu w CFD uczestniczyła grupa bliskich przyjaciół ks. Krzysztofa Grzywocza, którzy zwykle przyjeżdżali na prowadzone przez niego sesje. Tym razem podzielili się z innymi uczestnikami swoimi wspomnieniami. Mówili o relacji z ks. Grzywoczem jako wykładowcą i przyjacielem, człowiekiem, kierownikiem duchowym i mistrzem.

  W sesji uczestniczyło około 150 osób, które jako pierwsze miały okazję wziąć do ręki przygotowane na tę okoliczność publikacje: księgę pamiątkową „W duchu i przyjaźni”, zawierającą teksty konferencji sześciu z siedmiu spotkań formacyjnych prowadzonych przez ks. Krzysztofa Grzywocza w CFD w Krakowie w latach 2000-2014, oraz jesienny numer „Zeszytów Formacji Duchowej”, owoc ostatniej sesji formacyjnej, którą ks. Grzywocz prowadził w Krakowie w październiku 2014 roku. Przygotowanie tekstów ukończył w sierpniu, do redakcji przesłał je w przeddzień wyjścia w góry, z których już nie wrócił.

  Więcej można przeczytać TUTAJ

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół