Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pomogły restrukturyzacja i... wzrost cen

Polska Grupa Górnicza jest na plusie. W pierwszym półroczu 2017 roku wypracowała 8 mln złotych zysku netto.

– Pamiętajmy jednak, że proces restrukturyzacji tych kopalń, przejętych po Katowickim Holdingu Węglowym, rozpoczął się prawie rok później. To są kopalnie z bardzo dobrymi zasobami węgla, ale z bardzo trudnymi warunkami geologicznymi – tłumaczył prezes Rogala.

Oprócz restrukturyzacji, branży bardzo jednak pomógł wyraźny wzrost cen węgla na światowych rynkach. Niestety, w związku z tym podrożał też węgiel dla indywidualnych odbiorców w Polsce.

PGG twierdzi, że ceny dla indywidualnych odbiorców w kraju rosną i tak znacznie wolniej, niż te na światowych rynkach. – Jesteśmy jednak spółką prawa handlowego. Gdy ceny węgla były niższe, to od PGG, a wcześniej od Kompanii Węglowej, bezwzględnie żądano najniższej możliwej ceny. Wtedy nikt nie pytał, skąd weźmiemy pieniądze na pokrycie różnicy między kosztem produkcji a ceną, którą uzyskujemy – mówił prezes Rogala.

PGG podnosi jeszcze jeden problem. Po uchwałach sejmików wojewódzkich nie można już palić mułem i flotokoncentratami w województwach śląskim czy małopolskim. PGG była sceptyczna wobec tych regulacji, jednak przed kilkoma tygodniami poinformowała, że wycofuje te najtańsze paliwa ze sprzedaży. Ten rodzaj opału jest jednak wciąż importowany z Rosji. – My ze swojej strony wywiązaliśmy się z zadania. Dochodzą do nas jednak sygnały, że te muły, które są produkowane przez kopalnie w państwie obok, mogą też być sprzedawane na rynku polskim – stwierdził prezes PGG.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy