• facebook
 • rss
 • Tą górą możemy się pochwalić

  ak

  dodane 24.07.2017 12:37

  Międzynarodowa wystawa sztuki o Górze Świętej Anny.

  - Od 11 lat artyści z Polski i Niemiec, a także z Rosji i Szwajcarii spotykają się na plenerach malarskich na Górze Świętej Anny. Po 10 latach zorganizowaliśmy wystawę w Muzeum Górnośląskim w Ratingen, a teraz zagościła ona w Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny. Ta wystawa jest więc zwieńczeniem dekady prac wielu artystów; było ich tutaj ponad stu. Cieszymy się, że pokazujemy tę wystawę w Muzeum Czynu Powstańczego, miejscu o tak szczególnej historii. Sztuka zawsze łączyła ludzi - mówił podczas otwarcia wystawy sztuki „Góra Świętej Anny - St. Annaberg” dr Damian Pietrek, adiunkt ASP w Katowicach, komisarz wystawy i organizator międzynarodowych spotkań artystów na Górze Świętej Anny.

  Drugim komisarzem i współorganizatorką plenerów jest Almuth Leib, przewodnicząca Związku Artystów Niemieckich w Bonn, która również była obecna na wernisażu, podobnie jak kilkunastu artystów z Polski i Niemiec.

  Na wystawie prezentowane są dzieła 24 artystów. - Byłem na wielu plenerach w różnych miejscach, ale tą górą naprawdę możemy się pochwalić. Ma ona różne oblicza. Z jednej strony tysiące pielgrzymów przyjeżdżających do sanktuarium. Z drugiej strony - można tu znaleźć spokojne zaułki, w których łatwo się zaszyć i pobyć z własnymi myślami. Choć pochodzę z Góry Świętej Anny i tu się wychowałem, to nie znudziła mi się, wciąż wiele w niej odkrywam. A dzięki innym uczestnikom plenerów mogę ją zobaczyć w nowy, inny dla mnie sposób. Na przykład uczestnicy kilka lat temu zlokalizowali w pobliżu Góry Świętej Anny żydowski cmentarz. Ja o nim wcześniej nie wiedziałem i sam się dziwiłem, że nie wiedziałem – mówi „Gościowi” Damian Pietrek.

  - Nasi polscy artyści w dużej mierze skupiają się na sztuce przedstawiającej. Natomiast u Niemców chyba w ok. 90 procentach jest to abstrakcja. Dlatego uważam, że te wystawa, te plenery są ciekawe, jeden punkt widzenia wzbogaca drugi, tworzy się pewna harmonia – zauważa D. Pietrek.

  Wystawa będzie czynna do końca sierpnia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół