• facebook
 • rss
 • Matka Boska w filatelistyce światowej

  Szymon Zmarlicki Szymon Zmarlicki

  dodane 14.06.2017 16:21

  Jak Maryja była i jest ukazywana na znaczkach pocztowych z różnych krajów? Można to zobaczyć w Gliwicach.

  W 100. rocznicę objawień fatimskich Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach przygotowała niecodzienną wystawę znaczków pocztowych z wizerunkiem Matki Boskiej. Prezentowane są na niej zbiory śląskich filatelistów - Józefa Pawełczyka, Wacława Połcika i Andrzeja Nowaka.

  Na wystawę składają się kolekcje znaczków "Ave, ave, ave Maria" i "Sanktuaria Matki Bożej", a uzupełnia ją zbiór "Watykan", który - choć nieco odbiega od głównego tematu - dołączył ze względu na swoją wartość oraz fakt, że jest prezentowany już po raz ostatni.

  Zobaczyć można nie tylko polskie znaczki z wizerunkiem Maryi, ale i te z dalekich stron świata, jak chociażby z Meksyku, wydawane z okazji papieskiej pielgrzymki Jana Pawła II do tego kraju.

  Są też znaczki pochodzące ze wspólnej emisji Polski, Luksemburga, Portugalii i Słowacji, przygotowanej z okazji 100. rocznicy objawień w Fatimie.

  - Wystawa przyciąga sporo osób. Wydaje się, że filatelistyka jako hobby zamiera, ale wbrew pozorom jest wiecznie żywa i wielu ludzi wciąż się nią interesuje - mówi Kamilla Aratas-Mostek z MBP w Gliwicach.

  Przy okazji wernisażu, który odbył się 12 czerwca, zostały wydane beznominałowa karta pocztowa, datownik okolicznościowy, medal oraz karnet wystawy z opisanymi faktami objawień fatimskich. Cały cykl wydawniczy zamyka okolicznościowy arkusik filatelistyczny ukazujący posągi Matki Boskiej umiejscowionych w Gliwicach.

  Znaczki można oglądać w sali wystawowej filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (pl. Inwalidów Wojennych 3) do 28 lipca.


  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół