• facebook
 • rss
 • Technikum imienia Cichociemnych

  Szymon Zmarlicki Szymon Zmarlicki

  dodane 06.06.2017 16:08

  Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Gliwicach od dziś oficjalnie nosi imię Cichociemnych. Otrzymał też nowy sztandar.

  W gliwickim Technikum nr 8 od prawie dwóch lat działają klasy mundurowe o profilu policyjnym i wojskowym, objęte patronatem Komendy Miejskiej Policji i 6. Batalionu Powietrznodesantowego w Gliwicach.

  Na początku kwietnia miejscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o nadaniu szkole imienia Cichociemnych. Wspólny wniosek w tej sprawie na ręce prezydenta złożyły rada pedagogiczna, rada rodziców i samorząd uczniowski.

  "Społeczność szkolna uznała również, że nadanie Technikum nr 8 imienia Cichociemnych będzie bardzo pomocne w procesie wychowania młodego pokolenia i zgodne z propagowanymi w szkole wartościami. Postawa bohatersko walczących spadochroniarzy Armii Krajowej stanowi wzór do naśladowania dla uczniów, w tym adeptów klas mundurowych funkcjonujących w ZSE-T. Przypisywany Cichociemnym profesjonalizm, perfekcyjne przygotowanie do powierzonych zadań, sprawność fizyczna, a przede wszystkim determinacja w dążeniu do celu i gotowość poświęcenia się dla ojczyzny to pozytywny przykład postawy życiowej" - napisano w uzasadnieniu projektu uchwały.

  Oficjalne nadanie szkole imienia cichociemnych, a także przekazania ufundowanego z tej okazji sztandaru, miało miejsce na apelu, w którym uczestniczyli uczniowie w mundurach. Na uroczystości byli też obecni przedstawiciele władz miasta, wojska, służb mundurowych, fundatorzy sztandaru, poprzedni dyrektorzy szkoły oraz rodziny cichociemnych.

  - Dzisiejsza uroczystość wpisuje się w historię naszej szkoły w sposób szczególny. Stanowi bowiem przyjęcie swego rodzaju zobowiązania do uznania i przestrzegania w życiu codziennym określonych norm i wartości - zaznaczyła dyrektor placówki Grażyna Gawol.

  Zastępca prezydenta Gliwic Krystian Tomala podkreślił, że sztandar "stanie się znakiem tożsamości szkoły, symbolem najwyższych wartości, honoru i tradycji, zobowiązaniem do godnego wypełniania obowiązków wobec ojczyzny". - Pamiętajcie o tym, żeby swoim zachowaniem, postawą i nauką umacniać autorytet szkoły, bo patronującym wam bohaterom należy się najwyższy szacunek i uznanie - powiedział do uczniów.

  Agnieszka Polończyk, wnuczka Bolesława Polończyka ps. "Kryształ", dziękowała za możliwość wzięcia udziału w tej uroczystości, co - jak podkreśliła - dla rodzin cichociemnych jest zawsze "szczególnie ważne". - Takie okazje nie pozwalają nam zapomnieć, że ci, którzy na co dzień byli naszymi ukochanymi dziadkami, ojcami czy wujkami, teraz są dla młodych ludzi bohaterami - mówiła.

  Uroczystości zakończył pokaz musztry w wykonaniu grupy uczniów oraz koncert orkiestry dętej z kopalni KWK "Sośnica".


  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół