• facebook
 • rss
 • Mamy dwóch kapłanów!

  Szymon Zmarlicki Szymon Zmarlicki

  dodane 03.06.2017 14:20

  Ks. Jan Opiełka i ks. Denis Rakwic przyjęli święcenia prezbiteratu z rąk bp. Jana Kopca.

  Na uroczystościach w gliwickiej katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła obecne były rodziny i znajomi neoprezbiterów, proboszczowie z ich rodzinnych parafii, wielu księży z całej diecezji, a także klerycy i diakoni Międzydiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu.

  W homilii bp Jan Kopiec, odnosząc się do fragmentu Ewangelii czytanego w kościołach tego dnia, porównywał decyzję o wstąpieniu na kapłańską drogę i misję nowych księży do deklaracji św. Piotra, kiedy trzykrotnie zapewniał Jezusa i swojej miłości do Niego.

  Jak podkreślał biskup, taka droga nie jest prosta, ale przynosi piękne owoce, choć może również prowadzić "do nowych łez, do nowych nieporządków i nowych niepokojów".

  - Chcę, żebyśmy nie byli naiwni. Mówię to z pełnym poczuciem odpowiedzialności. Jesteśmy tylko ludźmi i potrzebujemy budowania także tego, co jest w nas ludzkie. Chrystus, dając powołanie, nie zmienia nas w nieczułe istoty, które mogą być piękne jak z marmuru, ale mimo wszystko martwe - mówił biskup.

  - Natomiast jesteśmy żywymi ludźmi i my także musimy pracować, tak jak pracował Piotr, aby dojrzeć do tego, by powiedzieć: "Panie, Ty wiesz, że Cię kocham". Bo to nie było tylko naiwne spotkanie zakochanych, ale było to powiedziane po twardych wewnętrznych walkach - stwierdził.

  Bp Kopiec przypomniał też, że powołaniem kapłanów jest służba Bogu i ludziom. Dlatego zachęcał neoprezbiterów, by nigdy w swoim kapłaństwie nie szukali własnej wygody, stale odpowiadając Chrystusowi na pytanie: "Czy kochasz mnie?".

  Pamiątkowe zdjęcia przed wejściem do Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II obok katedry   Pamiątkowe zdjęcia przed wejściem do Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II obok katedry Szymon Zmarlicki /Foto Gość Na zakończenie Eucharystii bp Kopiec powiedział, że to już szóste święcenia kapłańskie, których jako biskup gliwicki udzielił w tej katedrze. - Ale w sumie to tylko 38 nowych kapłanów, których w minionych latach otrzymała nasza diecezja. To powód do pokornej radości, ale też do dalszego upraszania, "byśmy mieli całą litanię nowych dekretów posyłających na pierwsze parafie" - zaznaczył, zachęcając do modlitwy za kapłanów oraz o nowe powołania.

  Biskup zapewnił, że bardzo chętnie odpowiedziałby na prośby zapracowanych proboszczów o dodatkowych wikariuszy, jednak w tym roku nasza diecezja musi się zadowolić tylko dwoma nowymi księżmi.

  Na swoją pierwszą placówkę duszpasterską ks. Jan Opiełka został posłany do parafii Trójcy Świętej w Bytomiu, a ks. Denis Rakwic - do parafii Naświętszego Serca Pana Jezusa i MB Fatimskiej w Tarnowskich Górach-Strzybnicy. Pracę rozpoczną w nich pod koniec sierpnia.

  Biskup przyznał, że kapłani sami wyrazili pragnienie rozpoczęcia swojej posługi właśnie w tych parafiach. - I my przychyliliśmy im tego nieba, oby ta posługa była najpiękniejsza i dająca wiele szczęścia - powiedział.

  Po uroczystości nowi księża dziękowali biskupowi, proboszczom, kapłanom i rodzinom za formację i wsparcie, dzięki któremu dotarli do tego momentu.

  Szczególnie wspomnieli o tym, że już od dłuższego czasu, przy okazji każdej większej uroczystości, bp Kopiec przypominał, że diecezja gliwicka otrzyma w tym roku dwóch kapłanów, dzięki czemu czują się "wyczekiwani i potrzebni".

  W niedzielę, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nowi księża odprawią w swoich parafiach rodzinnych Msze św. prymicyjne. Ks. Jan Opiełka w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Babienicy, a ks. Denis Rakwic - w parafii Wszystkich Świętych w Sierotach.


  Zobacz również:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół