• facebook
 • rss
 • Dni z muzyką organową w Gliwicach

  mf

  dodane 18.05.2017 12:06

  To tydzień koncertów i recitali, spotkania edukacyjne oraz wycieczka szlakiem wyjątkowo cennych instrumentów.

  Właśnie rozpoczyna się XXVIII Międzynarodowy Festiwal „Dni Muzyki Organowej” w Gliwicach. – Program jest bogatszy niż w ubiegłym roku – zachęca dyrektor festiwalu Wojciech Różak.

  To coroczne wydarzenie muzyczne zainauguruje koncert monograficzny poświęcony muzyce Mozarta w wykonaniu Chóru Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego i Śląskiej Orkiestry Kameralnej wraz z solistami, który odbędzie się 21 maja o 20.15 w kościele Wszystkich Świętych.

  Zwykle w programie koncertów i recitali organowych pojawiają się kompozytorzy, których ważne rocznice związane z ich życiem właśnie obchodzimy. Tym razem będą to m. in. F.A. Guilmant, Ch.M. Widor czy F. Nowowiejski.

  – Prosiłem wykonawców, żeby w doborze repertuaru zaakcentowali tych twórców i tak też będzie – mówi dyrektor festiwalu. – Jeśli chodzi o Nowowiejskiego, to w zeszłym roku wspominaliśmy 70. rocznicę jego śmierci, a w tym wspominamy 140. rocznicę urodzin. Koncertu monograficznego poświęconego temu kompozytorowi wysłuchamy w wykonaniu Jerzego Kukli, który bardzo dokładnie bada twórczość Nowowiejskiego – dodaje.

  W programie festiwalu jest również koncert promocyjny uczniów Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia w Gliwicach. Odbędzie się 21 maja o 15.00 w kościele Narodzenia św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej w Poniszowicach.

  Zaplanowana została także impreza edukacyjna przygotowana z myślą o uczniach gliwickich szkół podstawowych i gimnazjalnych. – Kiedy praktycznie wychowanie muzyczne zostało wyrugowane ze szkół, w takich działaniach chodzi o wychowanie sobie przyszłego audytorium. Zainteresowanie uczniów i przybliżenie mało znanego im instrumentu, jakim są organy – wyjaśnia Wojciech Różak.

  Ostatni festiwalowy koncert, jak co roku, odbędzie się w gliwickiej katedrze. 28 maja o 20.00 będzie można usłyszeć Chór Kameralny Cantores Minores Wratislavienses. W programie Jubilate Deo – motety dwuchórowe ze zbiorów księcia legnicko-brzeskiego Jerzego Rudolfa.

  Natomiast 3 czerwca odbędzie się wycieczka „Szlakiem organów Górnego Śląska”, którą jak zwykle poprowadzi prof. Julian Gembalski. Tym razem obejmie ona rejon rybnicki. Uczestnicy poznają instrumenty, które znajdują się w kościołach Matki Boskiej Bolesnej i św. Antoniego (bazylika) w Rybniku, kościele św. Stanisława Biskupa w Żorach oraz Niepokalanego Serca NMP w Żorach-Rowieniu.

  Festiwal został dofinansowany ze środków Miasta Gliwice, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Śląskiego.

  Szczegółowy program można dostępny jest na: www.dmo.gliwice.pl.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół