• facebook
 • rss
 • Objazdowa wystawa o wyjątkowym kapłanie

  kc

  dodane 04.04.2017 15:31

  Przed ratuszem w Pyskowicach można oglądać wystawę poświęconą księdzu doktorowi Johannesowi Chrząszczowi. Później odwiedzi kolejne miejscowości.

  27 kwietnia przypada 160. rocznica urodzin ks. Johannesa Chrząszcza, który był proboszczem w Pyskowicach w latach 1890-1928, inicjatorem powołania do życia Muzeum Górnośląskiego w Gliwicach, historykiem i społecznikiem.

  Żyjąc na pograniczu kulturowym i narodowościowym w burzliwym okresie społeczno-politycznym, starał się o zachowanie jedności. 26 lutego 2018 roku minie 90. rocznica jego śmierci.

  Pamiętając o tych rocznicach, na początku marca w pyskowickim ratuszu zainicjowano Rok księdza doktora Johannesa Chrząszcza, a do współpracy w organizowaniu obchodów zaproszono różne instytucje.

  Prezentowana wystawa planszowa przygotowana została przez Annę Kulczyk, historyka Muzeum w Gliwicach i Bogusława Małuseckiego, kierownika gliwickiego Oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach. Autorem projektu graficznego jest Marcin Gołaszewski.

  Wykorzystano na niej fotografie ze zbiorów Muzeum w Gliwicach, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Gliwicach, Archiwum Państwowego w Katowicach oraz zbiorów prywatnych Macieja Mazura, Jacka Dehnela (http://awers-rewers.pl) i ks. Konrada Kołodzieja

  Po Pyskowicach wystawę będzie można zobaczyć także w innych miejscach powiatu gliwickiego: w Toszku (koniec kwietnia-maj), Wielowsi (czerwiec), Rudzińcu (lipiec), Sośnicowicach (sierpień), Pilchowicach (wrzesień), Knurowie (październik), Gierałtowicach (listopad) i w Gliwicach (koniec listopada-kwiecień 2018).

  Wystawie towarzyszyć będą różne wydarzenia. 27 kwietnia w Toszku odbędzie się wykład poświęcony ks. Chrząszczowi, a na początek 2018 roku planowana jest konferencja.

  Fragment wystawy   Fragment wystawy Klaudia Cwołek /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół