• facebook
 • rss
 • Zanim pęknie tętniak

  kc /inf. prasowa

  dodane 14.03.2017 22:00

  Chirurdzy naczyniowi bytomskiej "Czwórki" 18 marca zapraszają osoby w wieku 50+ na przesiewowe badania w kierunku wykrywania tętniaka aorty brzusznej i tętnic biodrowych.

  To bardzo niebezpieczna choroba, która początkowo nie daje żadnych objawów – tętniak aorty brzusznej jest jedną z częstych przyczyn zgonu. Wielu pacjentów właśnie podczas badań przesiewowych dowiaduje się o tym, że mają tętniaka.

  – Czekamy na mieszkańców śląskich miast, który ukończyli 50. rok życia – mówi dr Janusz Kuśmierz, kierownik Oddziału Chirurgii Naczyniowej i Ogólnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. – Badanie jest krótkie, trwa zaledwie kilka minut, a może uratować życie.

  Żeby skorzystać z badania, nie trzeba mieć skierowania od lekarza rodzinnego i nie trzeba się wcześniej zapisywać. Badania USG będą wykonywane pomiędzy 10.00 a 16.00 w Auli WSS nr 4 (Al.Legionów 1, I piętro, budynek A2). Każdy otrzyma wynik badania, a w przypadku wykrycia tętniaka – wskazówki do dalszego leczenia.

  Tętniak aorty to poszerzenie średnicy aorty o 50%. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet, zwłaszcza po 65. roku życia. Narażone są na niego osoby, które prowadzą niezdrowy styl życia, zwłaszcza palacze. Tętniaki występują też u osób cierpiących na miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych. Ryzyko pęknięcia tętniaka aorty zwiększa się wraz z jego powiększaniem się, a w tym przypadku bardzo groźne okazują się na przykład zwykłe zaparcia czy wysiłek fizyczny.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół