• facebook
 • rss
 • Leopardy dostają nowe życie w Gliwicach

  sz /PAP

  dodane 14.03.2017 00:15

  Modernizacja czołgów przebiega zgodnie z planem.

  Czołgi Leopard modernizowane są w Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy w Gliwicach. Proces przebiega zgodnie z planem, a po latach regresu firma zaczęła się rozwijać. - Patrzymy w przyszłość bardzo pozytywnie - powiedział w poniedziałek prezes zakładów Adam Janik.

  Umowa ws. modernizacji 128 czołgów Leopard 2A4 do wersji 2PL warta jest ponad 2 mld zł. Jej głównym wykonawcą i liderem jest gliwicki Bumar, który wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

  - Realizujemy jeden z najważniejszych obecnie programów strategicznych w ramach modernizacji Polskich Sił Zbrojnych. Jest to duży program, duże pieniądze i dużo pracy dla nas. To jeden z naszych głównych produktów na najbliższe lata. Umowa jest realizowana zgodnie z terminami - powiedział prezes Janik. Zgodnie z kontraktem, czołgi mają zostać zmodernizowane do 2020 r.

  Oprócz tego dużego kontraktu zakład realizuje szereg innych umów dotyczących pojazdów polskiego wojska. Prowadzone są też rozmowy z potencjalnymi klientami zagranicznymi, m.in. w sprawie sprzętu pancernego.

  - Bardzo cieszy nas, że obecny rząd stawia na polski przemysł obronny - podkreślił prezes gliwickich zakładów.

  Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy w Gliwicach działają od ponad 65 lat. Są producentem ciężkich pojazdów gąsienicowych o przeznaczeniu wojskowym i cywilnym, m.in. wytwarzają czołgi, wozy zabezpieczenia technicznego, mosty towarzyszące, jak i ciężki sprzęt np. dla górnictwa węglowego. Obecnie w samym gliwickim Bumarze zatrudnionych jest ok. 820 osób, a łącznie, wraz ze spółkami zależnymi, ponad 1,1 tys. pracowników.

  W poniedziałek w Gliwicach prezes Janik oraz prezydent miasta Zygmunt Frankiewicz podpisali list intencyjny w sprawie prowadzenia przez Bumar-Łabędy klasy patronackiej w Zespole Szkół Samochodowych im. Stefana "Grota" Roweckiego. Spółka oferuje zajęcia praktyczne pod okiem swych pracowników, a dla najlepszych uczniów - stypendia i gwarancję zatrudnienia po zakończeniu edukacji. Klasa ruszy we wrześniu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół