• facebook
 • rss
 • Dualne win-win

  Szymon Zmarlicki Szymon Zmarlicki

  dodane 06.03.2017 11:55

  Wicepremier Jarosław Gowin przekonywał na Politechnice Śląskiej o zaletach nowego modelu studiów.

  Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin był gościem I Konferencji Dualnej - "EDUAL", która pod hasłem "Studia dualne odpowiedzią na potrzeby Przemysłu 4.0" została zorganizowana na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

  Podczas konferencji przedstawiciele środowiska akademickiego i ekonomicznego dyskutowali o kształceniu na potrzeby gospodarki opartej na wiedzy. Minister Gowin w swoim wystąpieniu powoływał się na dobre wzorce, jakie funkcjonują w tym zakresie w niektórych europejskich krajach, głównie w Danii, a w Polsce już są wdrażane.

  Jako przykład rozwiązania, które nie budzi sporów politycznych, podał program doktoratu wdrożeniowego, co - jak podkreślił - "jest skoncentrowane na rozwiązaniu konkretnego problemu technologicznego w danej firmie".

  - Doktorant będzie pracownikiem przedsiębiorstwa, a jednocześnie pełnoprawnym uczestnikiem studiów - tłumaczył wicepremier i wyjaśnił, że pracodawca będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi zatrudnienia z możliwością realizacji studiów, a ministerstwo będzie fundowało stypendium naukowe.

  - To rozwiązanie "win-win", dzięki któremu wygranym jest zarówno pracodawca, jak i pracownik-doktorant - dodał min. Gowin. Ewaluacja przeprowadzona w Danii wykazała, że absolwenci dualnych studiów technicznych zarabiają średnio o 10 procent więcej od absolwentów tradycyjnych studiów.

  W ramach konferencji zaplanowano liczne panele tematyczne, w tym debatę poświęconą przyszłości studiów dualnych, a także rozmowy ze studentami biorącymi udział w tego rodzaju kształceniu. Kolejne sesje zostaną poświęcone m.in. studiom dualnym na potrzeby Przemysłu 4.0, dobrym praktykom w zakresie edukacji dualnej w Polsce i za granicą oraz przykładom działań wspomagających edukację dualną.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół