• facebook
 • rss
 • Czterech zamiast trzech

  Mira Fiutak Mira Fiutak

  dodane 06.01.2017 17:40

  W Tarnowskich Górach orszak wychwalał dzieło stworzenia.

  W tym roku wszyscy czterej królowie, bo w tarnogórskim orszaku razem z Kacprem, Melchiorem i Baltazarem idzie też Jan III Sobieski, mieli nowe szaty.

  Stroje specjalnie na to wydarzenie uszyła Katarzyna Pyrek, która od strony krawieckiej pomaga w różnych przedsięwzięciach Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Reptach Śląskich. Ośrodek jest najważniejszym organizatorem orszaku, na którym spoczywa większość przygotowań.

  W Tarnowskich Górach, inaczej niż w innych miastach, przeszedł jeden orszak. Wyruszył spod kościoła śś. Ap. Piotra i Pawła, a zakończył pokłonem przed dzieciątkiem na tarnogórskim rynku. W rolę Świętej Rodziny wcieliła się rodzina z Domowego Kościoła.

  - W tym roku można powiedzieć, że orszak ma charakter ekologiczny. Poświęcony jest encyklice papieża Franciszka/ papieskiej i wychwala dzieło stworzenia - wyjaśnia Katarzyna Strzałkowska, nauczycielka SOSW, odpowiedzialna za to wydarzenie. Nawiązują do encykliki papieża Franciszka Laudato Si.

  Orszak wyruszył z trzema królami na koniach, na trasie dołączył do nich Jan III Sobieski   Orszak wyruszył z trzema królami na koniach, na trasie dołączył do nich Jan III Sobieski Mira Fiutak /Foto Gość W tym roki w trakcie przemarszu orszaku, jego uczestnicy mogli zobaczyć m. In. przedstawienie stworzenia świata i pierwszych ludzi. Przygotowały je młodzież z SOSW, grupa teatralna pod kierunkiem Barbary Kwas i teatr ewangelizacyjny pantomimy pod kierunkiem Weroniki Musiał.

  Katarzyna Strzałkowska podkreśla, że w orszak włączają się ciągle nowe środowiska. Po raz pierwszy szli w nim w kolorowych strojach uczniowie Szkoły Podstawowej z Rept.

  Podzielone są też zadania. Zespół Szkół Budowlano-Architektonicznych przygotował szopkę, a uczniowie z Technikum Leśnego w Brynku zadbali o choinki do niej. Na rynku można było usłyszeć również zespół sygnalistów z tej szkoły.

  A na koniec św. Mikołaj w biskupim stroju obdarowywał dzieci słodyczami. Dla zziębniętych była gorąca herbata i ciepły posiłek.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół