• facebook
 • rss
 • O prawdę naprawdę trzeba walczyć

  Szymon Zmarlicki Szymon Zmarlicki

  dodane 11.12.2016 15:35

  Bp Kopiec: "Św. Edyta Stein jest niezwykłym wzorem na dzisiejsze czasy". Pierwszy w Europie kościół pod jej wezwaniem w Lublińcu-Steblowie obchodzi 25-lecie poświęcenia.

  Ćwierć wieku temu, krótko przed utworzeniem diecezji gliwickiej, arcybiskup metropolita katowicki Damian Zimoń poświęcił kościół pod wezwaniem błogosławionej, a dzisiaj już świętej Teresy Benedykty od Krzyża. Była to wówczas jedyna w Europie świątynia, której patronowała związana rodzinnie i emocjonalnie z Lublińcem Edyta Stein.

  Po 25 latach konsekrator kościoła, już jako arcybiskup senior, wraz z biskupem gliwickim Janem Kopcem sprawowali jubileuszową Eucharystię, na której zgromadziły się setki parafian.

  Na początku Mszy proboszcz parafii ks. Antoni Zając przypomniał wielki mróz panujący 8 grudnia 1991 r. oraz tłum wiernych, którzy nie mieścili się w świątyni.

  W homilii bp Kopiec zauważył, że "wielkie Boże sprawy dzieją się zawsze we współpracy z człowiekiem oczekującym na spełnienie się najwspanialszych tęsknot i ukrytych niekiedy głęboko w sercu marzeń o życiu, które byłoby obfitujące w dobre uczynki i wspólne dobro". - Przed ćwierć wiekiem ukazał się niezwykły charyzmat serca, który wciąż zaprasza nas, byśmy drogi do Boga nie zasypali - zaznaczył.

  Podkreślił też, że łaska Boga jest niezależna od granic diecezjalnych czy państwowych, lecz wszędzie powinien być głoszony Jezus Chrystus. - O prawdę naprawdę trzeba walczyć. To nie tylko udawane postacie albo postawy, którymi chcielibyśmy się przedstawić, ale potrzeba nam prawdy, która zawsze poprowadzi do dojrzałości i poczucia odpowiedzialności - apelował biskup.

  Konsekrator kościoła abp senior Damian Zimoń i ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec Konsekrator kościoła abp senior Damian Zimoń i ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec Szymon Zmarlicki /Foto Gość Przed błogosławieństwem członkowie rady parafialnej dziękowali hierarchom - arcybiskupowi za przewodniczenie Mszy po ćwierć wieku od poświęcenia kościoła, a ordynariuszowi gliwickiemu za wspieranie parafii i obecność na corocznym odpuście, przez co - jak mówili - "traktuje to miejsce prawie jak sanktuarium".

  Z kolei bp Kopiec dziękował parafianom za ich zaangażowanie i posługę. - Ta świątynia, ale nade wszystko ideowa droga, jaką wskazuje ten kościół i ta parafia, za sprawą św. Edyty Stein jest naszym wspaniałym bogactwem. Każdego roku, kiedy przybywam tu w święto waszej patronki, zawsze chcę podkreślać, że św. Teresa Benedykta od Krzyża jest niezwykłym wzorem, zwłaszcza na dzisiejsze czasy, kiedy szukać prawdy wcale nie jest łatwo, a bronić jej jeszcze trudniej - mówił, zachęcając parafian, by cenili kościół, który mają, oraz przewodniczkę, "która może niejedno sumienie wstrząsnąć".

  - Kiedy jako dziecko Edyta Stein bywała tutaj u swojej babci, nic nie wskazywało na to, że tak dalej potoczą się jej losy. Oto, co Pan Bóg potrafi wydobyć z człowieka, jeśli jest mu wierny - dodał abp Zimoń.

  Z okazji jubileuszu parafia wydała monografię poświęconą historii budowy kościoła oraz duchowości wspólnoty parafialnej. Opisuje również wydarzenia kulturalne, życie pielgrzymkowe, jej obiekty sakralne oraz osoby posługujące i budujące materialny dorobek parafii. W osobnych rozdziałach przedstawiona została sylwetka patronki - św. Edyty Stein. Publikację wzbogaca ponad 450 kolorowych zdjęć z archiwum parafii.

  Zobacz fotorelację z uroczystości w GALERII ZDJĘĆ.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół