• facebook
 • rss
 • Do ołtarza wszystko inne jest dodatkiem

  Szymon Zmarlicki Szymon Zmarlicki

  dodane 03.12.2016 18:50

  Nowe miejsce do sprawowania Eucharystii i głoszenia Słowa Bożego ma kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszęcinie.

  Najpierw zaprojektował je architekt prof. Jan Rabiej z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Później powstawały w Kobielicach koło Pszczyny. Wykonane z hiszpańskiego marmuru ołtarz i ambona stanęły w prezbiterium świątyni już miesiąc temu. Dziś poświęcił je bp Jan Kopiec.

  Proboszcz parafii ks. Sławomir Madajewski na początku Mszy przypomniał, że ołtarz - tak jak rodzinny stół - jest miejscem nie tylko spożywania posiłków, ale i dzielenia się swoją obecnością czy podejmowania różnych problemów. Przytoczył też słowa Ojców Kościoła, którzy nazywali ołtarz sercem świątyni.

  - Już od najdawniejszych cywilizacji ołtarz i okrąg wokół niego zawsze były świętym znakiem. Wszyscy, nawet walczące ze sobą plemiona i skłóceni ludzie wiedzieli, że tego miejsca nie wolno naruszyć ani splamić - zauważył w homilii biskup.

  Zwrócił też uwagę, że nie mury, piękne obrazy i witraże, zdobione ławki czy potężne organy są centralnym miejscem świątyni, ale właśnie ołtarz, do którego wszystko inne jest tylko dodatkiem. A ponieważ symbolizuje ofiarę Chrystusa obejmującą jak krzyż wszystkie kierunki świata, w każdym kościele znajduje się tylko jeden ołtarz. - Na nim dokonuje się największa tajemnica naszej wiary - podkreślił.

  - Wasza stuletnia świątynia czekała na ten moment, by mieć ołtarz nie tylko na miarę ambicji i chęci pokazania, na co nas stać, ale taki, który będzie oddawał nasze nastawienie pełne wdzięczności, pokory i szacunku przed majestatem Boga. Bo - mówiąc bardzo obrazowo - ołtarz musi kosztować, posiadać swój ciężar. Ale nie w sensie pieniędzy, tylko naszego zaangażowania - tłumaczył bp Kopiec i przyznał, że z wielką radością przyjął zaproszenie na uroczystość.

  Na koniec biskup życzył parafianom, by "dzięki temu wspaniałemu dziełu więcej było otwartości, radości z poznawania Bożych prawd i wysiłku, by respektować je w życiu codziennym". - Jaki piękny byłby świat, gdybyśmy odchodząc od ołtarza potrafili być w świecie tymi, którzy wprowadzają piękno, dobro i prawdę - zakończył.

  Zobacz uroczysty obrzęd poświęcenia ołtarza w GALERII ZDJĘĆ.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół