• facebook
 • rss
 • Dziś premiera filmu dokumentalnego o ks. Blachnickim

  red.

  |

  PAP

  dodane 01.12.2016 06:53

  W czwartek w Katowicach odbędzie się premiera filmu dokumentalnego "Prorok nie umiera - ks. Franciszek Blachnicki". Prezentuje on osobę i dzieło twórcy "Ruchu Światło-Życie", jednego z prekursorów posoborowego duszpasterstwa, nie tylko w Polsce.

  Obecnie ten pochodzący ze Śląska kapłan jest kandydatem na ołtarze; w Watykanie trwa jego proces beatyfikacyjny. Przed dwoma laty uznano jednomyślnie heroiczność cnót sługi Bożego ks. Blachnickiego, co potwierdził dekretem papież Franciszek.

  - To był kapłan, który odcisnął niezatarte piętno - w pozytywnym tego słowa znaczeniu - na historii Kościoła w Polsce. Ks. Blachnicki to twórca niezwykłych inicjatyw duszpasterskich, takich jak Krucjata Wstrzemięźliwości czy Ruch Światło-Życie, zwany potocznie ruchem oazowym. Jego działalność stanowiła potężny wyłom w monopolu na wychowanie, jaki usiłowała stworzyć ideologia komunistyczna - powiedział PAP dyrektor katowickiego oddziału Instytut Pamięci Narodowej dr Andrzej Sznajder (IPN jest współproducentem tego dokumentu).

  - Jednocześnie ks. Blachnicki był jednym z najdłużej i najzacieklej represjonowanych duchownych w okresie PRL-u, a nawet już wcześniej, w czasie okupacji. Był też regularnie, przez cale lata, obiektem zainteresowania Służby Bezpieczeństwa, która nie odpuściła mu nawet wtedy, gdy był już poza granicami kraju - dodał.

  Na 70-minutowy dokument składają się archiwalne materiały filmowe i fotograficzne ze zbiorów IPN, Episkopatu Polski i Kurii Metropolitalnej w Katowicach oraz wypowiedzi osób, które znały kapłana. Są to m.in.: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, postulator procesu beatyfikacyjnego bp dr Adam Wodarczyk, dr Andrzej Sznajder, ks. dr Henryk Bolczyk. Zdjęcia realizowane były m.in. w Rybniku, Tarnowskich Górach, Katowicach, Krakowie, Oświęcimiu, Krościenku nad Dunajcem, a także w niemieckim Carlsbergu oraz w Watykanie i Castel Gandolfo.

  - To próba spojrzenia na dzieło i osobę ks. Blachnickiego w kontekście historycznym i relacji Kościół-państwo, a dokładniej Kościół-PRL - powiedział PAP autor filmu Adam Kraśnicki. Reżyser podkreślił "niezwykle prorocze" opinie oraz diagnozy społeczne i polityczne kapłana, według którego ówczesny system polityczny nie mógł przetrwać.

  "Prorok" jest drugim filmem Kraśnickiego o ks. Blachnickim. Pierwszy powstał dziesięć lat temu w trakcie procesu beatyfikacyjnego na poziomie diecezjalnym.

  Premiera odbędzie się w czwartek w Kinoteatrze Rialto w Katowicach. Organizatorami są: IPN oraz TVP Katowice. Partnerzy to miasta Rybnik oraz Tarnowskie Góry.

  Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 r. w Rybniku (Śląskie); zmarł 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu (Niemcy).

  W czasie II wojny światowej walczył w kampanii wrześniowej, potem działał w konspiracji. W kwietniu 1940 r. został aresztowany przez gestapo i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. W marcu 1942 r. został skazany na karę śmierci za działalność konspiracyjną przeciw III Rzeszy. Po kilku miesiącach oczekiwania na wykonanie wyroku został ułaskawiony i w latach 1942-1945 przebywał w niemieckich obozach i więzieniach.

  Po wojnie wstąpił do Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie; święcenia przyjął w 1950 r. W pracy duszpasterskiej zwracał szczególną uwagę na formowanie grup elitarnych; wypracował metodę dziecięcych rekolekcji zamkniętych (15-dniowa Oaza Dzieci Bożych).

  Od 1957 r. prowadził działalność na rzecz trzeźwości pod nazwą "Krucjata Wstrzemięźliwości". W 1960 r. ówczesne władze zlikwidowały centralę Krucjaty, a w 1961 r. ks. Blachnickiego aresztowano pod zarzutem wydawania nielegalnych druków i rozpowszechniania informacji o prześladowaniu Kościoła w Polsce. Został skazany na 13 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata.

  W 1963 r. ks. Blachnicki podjął się na nowo prowadzenia rekolekcji oazowych. 15-dniowymi rekolekcjami obejmował stopniowo młodzież, dorosłych i rodziny; opracował specjalne materiały i pomoce. W ten sposób oazy rozwinęły się w Ruch Światło-Życie.

  Stan wojenny zastał go w Rzymie. W 1982 r. osiadł w ośrodku polskim Marianum w Carlsbergu i rozpoczął organizowanie Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło-Życie. Zmarł nagle w Carlsbergu 27 lutego w 1987 r.

  Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1994) oraz Krzyżem Oświęcimskim (1995). W 1995 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

  Od 2000 r. grób ks. Blachnickiego znajduje się w kościele Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • Gość
   01.12.2016 08:27
   Prawdziwy Kapłan i Patriota.
  • rybomar
   01.12.2016 09:12
   Gdyby GN się dowiedział gdzie i kiedy poza premierą będzie można film obejrzeć lub zakupić, bardzo proszę o informację.
  • Gość
   03.12.2016 05:47
   http://katowice.oaza.pl/film-o-ks-blachnickim-w-tv
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół