Nowy numer 13/2024 Archiwum

Zapaleni iskrą Bożego miłosierdzia

Niezwykłe wydarzenie muzyczne miało miejsce w niedzielę w kościele franciszkanów w Gliwicach.

W ramach XV Jesiennego Festiwalu Pieśni Religijnej, organizowanego przez Gliwicko-Zabrski Okręg Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr we współpracy z referatem ds. muzyki kościelnej Kurii Diecezjalnej, odbył się koncert chórów zrzeszonych w Związku. Jego myślą przewodnią był przeżywany w Kościele Rok Miłosierdzia.

Zgodnie z tradycją festiwal składał się z dwóch części. W pierwszej części zespoły wystąpiły indywidualnie. Chór „Laudemus Mariam” z parafii św. Bartłomieja w Gliwicach pod dyrekcją Joanny Pudlik wykonał dwa utwory: „Boże miłosierny” niemieckiego kompozytora okresu wczesnego romantyzmu, Carla Marii Webera oraz „Psalm o miłosierdziu” kompozytora dominikańskiego, ojca Jacka Gałuszki. Następnie Chór Katedry Gliwickiej pod dyrekcją prof. dr hab. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody zaśpiewał pieśń pokutną „Bądź mi litościw” w opracowaniu Tomasza Flaszy oraz utwór „Ojcze nasz” polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki, przeznaczony na czterogłosowy chór mieszany z towarzyszeniem organów, na których akompaniował organista katedralny Bogdan Stępień.

Zapaleni iskrą Bożego miłosierdzia   Koncert odbył się w kościele franciszkanów w Gliwicach o. Lotar Czora OFM Kulminacją festiwalu był koncert zespołu połączonego, składającego się z powyższych chórów oraz przedstawicieli chóru „Cantabile” z parafii św. Anny w Gliwicach-Łabędach oraz chóru „Cantemus” z parafii św. Antoniego w Gliwicach-Wójtowej Wsi. Koncert w swoim układzie nawiązywał do struktury Mszy świętej. Główną część występu stanowiła „Missa Brevis” polskiego kompozytora i organisty Mariana Sawy. Jako artysta związany przez całe życie z Kościołem tworzył kompozycje odpowiadające zarówno duchem, jak i wielkością formy  potrzebom liturgii. Stąd jego „Missa Brevis” w zwięzły, a zarazem szlachetny sposób ubogaca poszczególne części ordinarium missae: „Kyrie”, „Gloria”, „Sanctus”, „Benedictus” i „Agnus Dei”. Oprócz części stałych, podczas każdej Mszy występują również części zmienne – tzw. proprium missae, których treść odpowiada tematyce przeżywanego święta, okresu liturgicznego lub dostosowana jest do czytań mszalnych.

Na rozpoczęcie koncertu, z racji przeżywanego miesiąca maryjnego, zabrzmiała więc poruszająca, patetyczna i dostojna kompozycja na cześć Maryi, Matki miłosierdzia: „Modlitwa do Bogarodzicy” ks. Jana Żukowskiego do słów polskiego poety Juliusza Słowackiego. Na zakończenie natomiast wykonano utwór do Miłosierdzia Bożego: Misericordias Domini in aeternum cantabo – „Miłosierdzie Pańskie na wieki wyśpiewywać będę” – skomponowany przez Henryka Jana Botora, znanego między innymi z kompozycji „Oratorium Rudzkie”. Partie solowe wykonali Leszek Dziemba i Izydor Płonka. Całość prowadziła prof. Krystyna Krzyżanowska-Łoboda, na organach akompaniował Bogdan Stępień, a koncert prowadził ks. Adam Kozak.

W śpiew ostatniego utworu włączyli się wszyscy słuchacze, oddając cześć Bogu, który jest bogaty w miłosierdzie. Popołudnie muzyczne zakończyło się modlitwą, poprowadzoną przez gospodarza miejsca, o. dr. Tymoteusza Olsińskiego. Muzycy i słuchacze poszli w świat zapaleni pięknem muzyki oraz iskrą Bożego Miłosierdzia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy