• facebook
 • rss
 • Najważniejszy dla mnie jest teatr

  Mira Fiutak Mira Fiutak

  dodane 24.10.2016 00:14

  W Nakle Śląskim otwarta została wystawa prezentująca 45 lat twórczości Leszka Mądzika.

  „Warstwy mroku” to tytuł wystawy twórcy Sceny Plastycznej KUL, którą od 23 października można zobaczyć w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. – Jestem tu po raz pierwszy, jestem od czterech dni i już zadomowiłem się – powiedział Leszek Mądzik podczas wernisażu.  

  – Przedsięwzięcie to jest kolejnym bardzo ważnym etapem konstruującym tożsamość tego miejsca – powiedział o wystawie Stanisław Zając, dyrektor CKŚ. – To artysta, który kapitalnym skrótem myślowym, symbolem, cienką linią traktuje o rzeczach fundamentalnych. Dotyka transcendencji, przemijania, czasu, ciała… Właściwie zawłaszczył ten pałac, a także przestrzeń obok niego. Pierwszy raz w dziejach tej instytucji mamy tego typu przedsięwzięcie.

  Wystawa pokazuje 45 lat twórczości Leszka Mądzika w sposób pełny, a czyni to na różnych płaszczyznach sztuki, jakimi są teatr, plakat i fotografia. Chociaż jest retrospekcją, nie podsumowuje niczego, a tylko – jak zauważył sam autor – otwiera nowy etap.

  Leszek Mądzik powiedział, że poprzez wystawę chciał się podzielić różnymi formami, które obrał w sztuce   Leszek Mądzik powiedział, że poprzez wystawę chciał się podzielić różnymi formami, które obrał w sztuce Mira Fiutak /Foto Gość – Chciałem się tutaj podzielić wieloma formami, które obrałem w sztuce – powiedział, otwierając wystawę. – Zasadniczy dla mnie, najważniejszy, jest teatr. Kiedy w 1967 roku zacząłem tę przygodę, nie wiedziałem, że będzie tak długo trwała. Na wystawie pokazałem teatr, ale także to, co wokół niego.

  Część prac prezentowana jest w formie ekspozycji plenerowej. Na wystawie można zobaczyć jego fotografie z cyklu „Z drogi”. – Fotografia prowadzi ku teatrowi. Kiedyś powiedziałem, że zdjęcia, które robię, są rodzajem scenariusza do moich spektakli – przypomniał twórca. – Plakat z kolei jest formą oddechu od tego, co robię w teatrze. W teatrze pracuje się z zespołem, z plakatem jest się samemu, indywidualnie. Można dialogować tylko ze sobą.

  W klimat teatru Mądzika przenoszą dekoracje i zdjęcia ze spektakli. A także zaciemnione pomieszczenie przygotowane w formie camera obscura, pozwalające wejść w przestrzeń tych spektakli. Zwiedzający mogą obejrzeć również filmy o Scenie Plastycznej KUL.

  Uczestnicy wernisażu mieli okazję zobaczyć etiudę teatralną „Maski” w reżyserii Leszka Mądzika, zagraną w pałacowym parku.

  Wystawa w Nakle Śląskim będzie czynna do końca roku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół