• facebook
 • rss
 • Hołd nie tylko dla papieża

  Szymon Zmarlicki Szymon Zmarlicki

  dodane 17.10.2016 02:30

  Porywający koncert amatorów i profesjonalistów na zakończenie obchodów Dnia Papieskiego w Gliwicach.

  Choć w tym roku Dzień Papieski obchodzony był 9 października, w Gliwicach związane z nim wydarzenia odbywały się przez cały tydzień. Oprócz wspominania postaci św. Jana Pawła II poświęcone były jednocześnie osobie Norberta Blachy, przedwcześnie zmarłego w 2012 roku gliwickiego kompozytora, popularyzatora muzyki gospel, twórcy festiwalu Cantate Deo i pedagoga.

  Na finał został przygotowany wyjątkowy koncert gospel jego twórczości. W niedzielę w gliwickim Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” wystąpił wokalno-instrumentalny zespół Wesoły Wędrownik, którego ideą jest dzielenie się muzyką Norberta Blachy.

  Ale muzycy nie zaśpiewali sami. Do współpracy zaprosili ponad 20 osób - dzieci, młodzież i dorosłych - które wcześniej przygotowywały się do wspólnego występu na dwudniowych warsztatach gospel. Poprowadziła je córka kompozytora, Gabriela Blacha-Cupiał, która również zaśpiewała na scenie.

  Niezorientowany słuchacz nie mógłby przypuszczać, że kilkudziesięcioosobowy chór zaledwie przez dwa dni ćwiczył w tym składzie, by następnie wyjść na scenę i wykonać tak fenomenalny koncert, jakby śpiewał razem od zawsze. Radosnymi i żywiołowymi aranżacjami w stylu gospel muzycy porwali publiczność, z której duża część znała już teksty piosenek i chętnie angażowała się we wspólny śpiew.

  A skąd w ogóle wziął się „Wesoły Wędrownik”? - To styl życia, jakim kierował się mój tata: być jak wesoły wędrownik, cieszyć się tym, co mamy i co nas otacza, a na co dzień często nie zauważamy, ile tak naprawdę mamy - wyjaśniła Gabriela Blacha-Cupiał.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół